PARTNER PORTALU
 • BGK

Spalarnia odpadów w Poznaniu. Umowy w PPP nie mogą być utajniane

 • pt    21 lutego 2018 - 14:38
Spalarnia odpadów w Poznaniu. Umowy w PPP nie mogą być utajniane
NSA uznał, że nie można utajniać zapisów umowy na inwestycję w formule PPP (fot.poznan.pl)

- Obywatele mają prawo znać treść umowy skoro w inwestycji zaangażowane są środki publiczne - stwierdzili sędziowie NSA. Sąd zdecydował, że szczegóły umowy na budowę i funkcjonowanie spalarni odpadów w Poznaniu powinny być upublicznione.
 • NSA uznał, że nie można utajniać zapisów umowy na inwestycję w formule PPP.
 • Dzięki temu poznamy prawdopodobnie umowę pomiędzy miastem Poznań i formą Sita na budowę spalarni w Poznaniu.
 • Wyrok może mieć wpływ na jawność innych inwestycji budowanych w partnerstwie publiczno-prywatnym.

Choć mogłoby się wydawać, że umowa na inwestycję w formule PPP powinna być jawna trzeba było aż pięciu lat starań by rzeczywiście otworzyła się możliwość jej upublicznienia.

Czytaj też: Spalarnia w Szczecinie. Czy powstaną kolejne?

Naczelny Sąd Administracyjny odrzucił kasację koncernu Suez Zielona Energia (kiedyś Sita Zielona Energia) w sprawie jaką wytoczył mieszkaniec Poznania firmie Sita i miastu Poznań.

NSA stanął po stronie aktywisty miejskiego oddalając kasację od wyroku, który zapadł w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Poznaniu 8 grudnia 2015.  WSA uchylił decyzję SKO z sierpnia 2015 oraz poprzedzającą ją decyzję prezydenta Poznania z kwietnia 2015, o odmowie udostępnienia informacji publicznej jaką jest umowa miasta Poznania z koncernem Sita dotycząca budowy spalarni odpadów komunalnych w Koziegłowach w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego.

Na razie nie znamy jeszcze pisemnego uzasadnienia wyroku NSA. Po jego opublikowaniu poznamy szczegóły. Podczas rozprawy sędziowie NSA stwierdzili jednak, że obywatele mają prawo znać treść umowy skoro w inwestycji zaangażowane są środki publiczne.

Długa historia sporu

Treść umowy utajnił jeszcze poprzedni prezydent Poznania - Ryszard Grobelny. O jej odtajnienie walczył przed sądem, członek stowarzyszenia "My – Poznaniacy". Jak tłumaczył, miał obawy czy umowa opiewająca na 2 mld zł jest korzystna dla Poznania.

Skarżący chciał znać m.in. wysokość kar umownych, które ewentualnie będzie musiało zapłacić miasto w razie niedostarczenia odpowiedniej ilości odpadów do spalarni.

Zasadność decyzji prezydenta Grobelnego o utajnieniu umowy podtrzymało Samorządowe Kolegium Odwoławcze. WSA całkowicie jednak zanegował argumentację prezydenta oraz SKO.

Sąd wytknął prezydentowi, że nie ma prawa odmawiać dostępu do umowy posługując się na tajemnicę handlową.

 - Samorząd nie ma obowiązku chronić interesu przedsiębiorstwa. Nawet jeśli działają w ramach PPP - komentował wówczas sąd.

Od tej właśnie decyzji WSA skargę kasacyjną do NSA złożyła Sita.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

 • Bogdan Sedler, 2018-02-22 10:21:02

  O odtajnienie umowy walczył od lat Pan Lechosław Lerczak i chwała mu za to! Wiadomo było, że zawartej w umowie ilości odpadów nie będzie (210 000 t/rok) a miasto i tak będzie ponosić koszta w całości.Stąd ów zaciekły upór władz miasta przed ujawnieniem tajnej części umowy. sam miałem przed dwoma la...ty wątpliwą przyjemność dwukrotnie uczestniczyć w dyskusji w Poznańskiej TV na temat spalarni z udziałem Prezesa Sita na Polskę Pana Kalety, Dyr.WFOŚ i Wiceprezydenta Poznania.Prezes SITA zarzucił mi wiedzę z Wikipedii i nie przyjmował do wiadomości argumentów przedstawionych w dokumencie BBC pt. TRASHED , który zdobył kilkanaście nagród i wyróżnień i traktuje o problemie odpadów komunalnych (odpowiedzialnych za 70-80 procent światowej emisji dioxyn i furanów, związków 10 000-cy razy szkodliwszych od cyjanku potasu).Prezentowałem ową problematykę wielokrotnie na konferencjach, bez oddzwięku decydentów ( w maju br. organizujemy ponownie w NOT w Gdańsku dwudniową konferencję nt. środowiska, spalarni i zachorowalności na nowotwory).Należ mieć nadzieję, że po decyzji Parlamentu UE z 15-go stycznia br. zalecającej radykalne ograniczenie od 2021 r. finansowanie budowy nowych spalarni odpadów komunalnych, samorządy w Polsce zaczną bardziej interesować się nowoczesnymi metodami utylizacji jak gazyfikacja (w tym plazmowa, tylko2-3% szkliwa neutralnego) a przedewszystkim recyklingiem -ZERO WASTE ECONOMY. Dr inż. Bogdan Sedler-Fundacja Naukowo-Techniczna Gdańsk, 607 352 497  rozwiń
 • ..., 2018-02-21 16:45:14

  No jeśli SITA się odwołuje - to już na pewno górą będzie roztargnienie lewej ręki...