PARTNER PORTALU
  • BGK

Spalarnia odpadów w Rudzie Śląskiej: Magistrat wydał decyzję środowiskową

  • wnp.pl    17 maja 2017 - 07:28
Spalarnia odpadów w Rudzie Śląskiej: Magistrat wydał decyzję środowiskową
ECOE w praktyce ma być ekologiczną elektrociepłownią, w której będą spalane tzw. odpady resztkowe i ściekowe. (fot. mat.pras.)

Urząd Miasta w Rudzie Śląskiej wydał decyzję środowiskową dla Ekologicznego Centrum Odzysku Energii (ECOE), którego budowę w Rudzie Śląskiej planuje grupa Eneris.
• Spalarnia nie może powodować nadmiernych zanieczyszczeń powietrza, nie może też stanowić zagrożenia dla środowiska. 

• Decyzja była konsultowana z mieszkańcami i zainteresowanymi stowarzyszeniami. Nie jest na razie wiążąca - istnieje możliwość odwołania się do SKO.

• Spalarnia ma powstać na 16-hektarowej działce przy Drogowej Trasie Średnicowej w Rudzie Ślaskiej. 

W decyzji środowiskowej został zapisany szereg wymagań i obowiązków, które musi spełnić inwestycja.

Chodzi przede wszystkim o to, żeby przedsięwzięcie to nie powodowało ponadnormatywnych emisji zanieczyszczeń do powietrza, uciążliwości akustycznych oraz by odpady powstające podczas eksploatacji nie były zagrożeniem dla środowiska.

- Żeby wybudować instalację inwestor musi się dostosować do naszych wymagań oraz wypełnić warunki wskazane w raporcie o oddziaływaniu na środowisko – podkreśla Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej.

Czytaj też: W Polsce powstanie 20 mniejszych ciepłowni na odpady?

Wydanie decyzji poprzedzone było kilkunastomiesięcznym postępowaniem administracyjnym, którego częścią była styczniowa rozprawa administracyjna z udziałem mieszkańców oraz zainteresowanych stowarzyszeń.

- Od początku zależało nam na jawności i informowaniu społeczeństwa o planach inwestorów, którzy podjęli decyzję o lokalizacji ECOE w Rudzie Śląskiej – zapewnia Krzysztof Mejer.

Przekonuje, że wszystkie zgłoszone uwagi i wnioski były szczegółowo analizowane i wykorzystane podczas przygotowywania decyzji.

- Decyzję wydano po przeanalizowaniu raportu o oddziaływaniu na środowisko oraz w oparciu o uzgodnienie warunków realizacji eksploatacji przedsięwzięcia, zawarte w postanowieniu Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach oraz pozytywną opinię sanitarną Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Rudzie Śląskiej – dodaje Krzysztof Mejer.

Czytaj też: Gigant chciałby powalczyć ze smogiem w Polsce. Ale ma pod górkę

Wśród wielu elementów zabezpieczających, które mają zostać wprowadzone na etapie realizacji przedsięwzięcia, wymienić należy m.in. system wagowej rejestracji przywożonych odpadów i osadów ściekowych oraz kontroli zgodności ich składu z deklarowanym. 

Od decyzji środowiskowej stronom oraz organizacjom ekologicznym działającym na prawach strony przysługuje odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach. Dopiero decyzja ostateczna pozwoli inwestorowi na złożenie wniosku o uzyskanie pozwolenia na budowę dla inwestycji.

ECOE w praktyce ma być ekologiczną elektrociepłownią, w której będą spalane tzw. odpady resztkowe i ściekowe. Spalarnia miałaby powstać na 16-hektarowej działce przy DTŚ pomiędzy Nowym Bytomiem, Rudą Południową a Chebziem.

Czytaj więcej TUTAJ.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.