PARTNER PORTALU
  • BGK

Spalarnia przynajmniej o 100 mln droższa

  • PAP    24 stycznia 2012 - 13:38
Spalarnia przynajmniej o 100 mln droższa

Oferta włoskiego konsorcjum na budowę spalarni odpadów dla Bydgoszczy i Torunia, uznana za najatrakcyjniejszą, była wadliwa - uznała Krajowa Izba Odwoławcza. Ocena ofert przetargowych zostanie powtórzona, ale już bez udziału Włochów. To oznacza większe koszty.
Oferta włoskiego konsorcjum na budowę spalarni odpadów dla Bydgoszczy i Torunia, uznana za najatrakcyjniejszą, była wadliwa - uznała Krajowa Izba Odwoławcza. Ocena ofert przetargowych zostanie powtórzona, ale już bez udziału Włochów. To oznacza większe koszty.

Jak poinformował Marcin Janczylik, rzecznik spółki ProNatura, która odpowiada za budowę spalarni, KIO nie unieważniła przetargu, ale nakazała powtórzenie całej procedury wyboru ofert. Jednocześnie orzeczono, że uznana w pierwszym podejściu za najlepszą, oferta konsorcjum firm włoskich Astaldi S.p.A. i TM.E. S.p.A. Termomeccanica Ecologia, zawierała wadę, która od początku powinna ją zdyskwalifikować.

Odwołanie od pierwszego werdyktu komisji przetargowej złożył do KIO Mostostal Warszawa, który także startował w przetargu. Jako błąd Włochów wskazano m.in. wpisanie do kosztorysu zerowych kosztów funkcjonowania instalacji.

Rozstrzygnięcie KIO jest ostateczne i podlega niezwłocznemu wykonaniu. Inwestor zapewnia, że ewentualne opóźnienie związane z przetargiem było brane pod uwagę podczas planowania terminarza inwestycji, ale problemem będą teraz koszty.

Organizująca przetarg komunalna spółka ProNatura z Bydgoszczy planowała przeznaczyć na inwestycję 504 mln zł i choć oferta włoskiego konsorcjum była o 24 mln zł większa, to i tak najtańsza spośród czterech, jakie wpłynęły.

Ponowne rozpatrzenie ofert, już bez udziału Włochów, oznacza wzrost kosztów całego przedsięwzięcia o ponad 100 mln zł. Mostostal Warszawa, który złożył drugą pod względem ceny ofertę, chciał wybudować spalarnię za 644,5 mln zł.

Zarząd ProNatury zapowiedział niezwłoczne rozpoczęcie starań w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska o pożyczkę w wysokości co najmniej 100 mln zł na pokrycie wyższych kosztów budowy.

Kryteriami oceny czterech złożonych w postępowaniu przetargowym ofert były: cena, koszty eksploatacyjne i parametry gwarantowane instalacji. Wykonawca będzie odpowiedzialny za projekt i budowę zakładu spalania odpadów komunalnych, kompostowni na odpady biodegradowalne, stacji przeładunkowej w Toruniu i uzyskanie stosownych zezwoleń na rozpoczęcie prac budowlanych.

Budowa spalarni to jedna z największych inwestycji w regionie kujawsko-pomorskim, realizowanych z wykorzystaniem funduszy unijnych. Zakład ma powstać na terenie Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego i pod koniec 2014 roku zacząć przyjmować pierwsze tony śmieci.

Rocznie utylizować będzie około 180 tysięcy ton odpadów z Bydgoszczy, Torunia oraz z 16 gmin powiatów bydgoskiego i toruńskiego. Spalarnia ma rozwiązać nie tylko problem składowania śmieci, ale będzie również źródłem "zielonej" energii.

Podczas utylizacji wyprodukowany zostanie prąd, który w pełni powinien pokryć potrzeby inwestorów z Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego, a także dostarczyć ciepło, które w ponad 90 proc. pokryje zapotrzebowanie Bydgoszczy poza okresem grzewczym.

Budowie towarzyszyć będzie proekologiczna kampania informacyjna i edukacyjna dotycząca właściwego postępowania z odpadami i zachęcająca do ich segregacji. Dzięki inwestycji dwa największe miasta regionu kujawsko-pomorskiego oraz sąsiadujące z nimi gminy będą miały wspólny system gospodarki odpadami zgodny z wymogami UE.

Do przetargu zgłosiło się czterech oferentów. Konsorcjum PBG, PBG Energia, Constructions Industriales de la Mediterranee - CNIM i Rafako wyceniło ofertę na 789,6 mln zł; konsorcjum Polimex Mostostal, Fisia Babcock Environment i Korporacja Budowlana Doraco - na 797,7 mln zł, zaś Astaldi, Termomeccanica Ecologia - na 528,2 mln zł, a Mostostal Warszawa - na 644,5 mln zł. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.