PARTNER PORTALU
  • BGK

Spalarnia śmieci w Gorlicach: zebrano tysiąc podpisów przeciwko budowie

  • MN    27 października 2017 - 13:10
Spalarnia śmieci w Gorlicach: zebrano tysiąc podpisów przeciwko budowie
Nie chcą budowy spalarni w Gorlicach (fot. wnp.pl).

W Gorlicach (woj. małopolskie) mieszkańcy nie chcą budowy spalarni. Przeciw jej budowie zebrano tysiąc podpisów.
• Gorliczanie obawiają się, że w miejsce spalarni będą dowożone sterty śmieci do zasilania zakładu.

• Zapowiadają, że jeśli zostanie wydane pozwolenie na budowę zakładu, odwołają się do wojewody.

• Widzą szanse na zablokowanie inwestycji, szczególnie że podobna rzecz udała się ostatnio w Oświęcimiu.

Zebranie podpisów pod petycją przeciwko budowie spalarni zajęło jedynie kilka godzin – informuje „Gazeta Krakowska”. Podpisy zbierano po każdej mszy świętej w miejscowej parafii, a także pukając do mieszkań i domów w okolicy, gdzie spalarnia miałaby powstać.

Starostwo ma już gotowy komplet dokumentów, aby wydać pozwolenie na budowę spalarni. Zaangażowana w akcję zbierania podpisów radna Lucyna Jamro zapowiada, że jeśli starostwo wyda ten dokument, to przeciwnicy budowy spalarni natychmiast odwołają się do wojewody. Przeciwnicy budowy zakładu obawiają się, że ten całkowicie zrujnuje ich okolicę. Radna zapowiada, że do spalarni będą przywożone sterty śmieci, które będą zasilać zakład.

Dziennik podaje, że do budowy spalarni już od kilku lat przygotowuje się Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Empol z Tylmanowej. Z obliczeń inwestora wynika, że sprzedawane przez zakład ciepło miałoby być tańsze niż to produkowane przez miejscowy zakład.

Kontrowersje w innych miastach 

Inwestycje w tzw. spalarnie to temat, który zawsze wiąże się z kontrowersjami. Podobny problem ma miejsce w Olsztynie. Budowa elektrociepłowni na paliwo z odpadów może rozwiązać problemy tego miasta, ale budzi sprzeciw kilku gmin z woj. warmińsko-mazurskiego. Wśród argumentów pojawia się twierdzenie, że spalarnia będzie generowała niepotrzebne koszty. Pojawił się też problem ze znalezieniem inwestora.

Podobne problemy wiązały się z budową spalarni odpadów komunalnych w Oświęcimiu. We wrześniu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uchylił pozwolenie na budowę spalarni po skardze Towarzystwa na Rzecz Ziemi.

Przypadek z Oświęcimia daje również nadzieję mieszkańcom Gorlic, że i w tym mieście uda się zablokować inwestycję. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.