PARTNER PORTALU
  • BGK

Spalarnia w Bydgoszczy: pierwsze śmieci zostały spalone

  • PAP    5 października 2015 - 15:31
Spalarnia w Bydgoszczy: pierwsze śmieci zostały spalone

Prowadzone są testy spalania śmieci, a także próby działania całej instalacji, w tym kotłów i urządzeń (fot.mat.pras.)

Główna faza rozruchu technologicznego rozpoczęła się w nowo wybudowanym Zakładzie Termicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Bydgoszczy. Prowadzone są testy spalania śmieci, a także próby działania całej instalacji, w tym kotłów i urządzeń.
"To niezwykle ważna inwestycja dla regionu, która będzie gotowa do końca grudnia, a po nowym roku ruszy pełną parą. Jest to jedno z największych przedsięwzięć tego typu w kraju o wartości kilkuset milionów złotych, realizowanych przy wsparciu środków unijnych" - powiedział w poniedziałek (5 października) wiceminister infrastruktury i rozwoju Paweł Olszewski, który obejrzał zakład.

Jak podkreślił, spalarnia służyć będzie Bydgoszczy i Toruniowi oraz okolicznym miejscowościom. Pozwoli na redukcję składowani odpadów i zwiększenie odzysku surowców wtórnych, a przy okazji będzie produkowana energia elektryczna i cieplna.

Gorący okres dla spalarni

Obecnie rozpoczął się tzw. rozruchu na gorąco, który był poprzedzony tzw. rozruchem na zimno, w trakcie przeprowadzono m.in. kontrole i regulacje urządzeń, próby systemów zasilania i sterowania. Sprawdzane jest działanie kotłów, instalacji spalania, turbiny parowej, systemu podgrzewania wody w warunkach eksploatacyjnych.

"W trakcie trzymięsięcznych prób zostaną dokonane ostateczne regulacje instalacji, a także pomiary potwierdzające spełnienie wszystkich parametrów. Dostarczane odpady będą spalane na dwóch równoległych liniach w ilościach po ok. 11,5 tys. kg/h. Po zakończeniu prób instalacja zostanie oddana do eksploatacji" - poinformował przez spółki ProNatura Konrad Mikołajski.

Równolegle do prób eksploatacyjnych trwa szkolenie pracowników, którzy będą obsługiwać instalację. "Musimy mieć pewność, że nasz nowoczesny zakład będzie umiejętnie eksploatowany przez pracowników" - dodał Mikołajski.

Gotowa jest już stacja przeładunkowa w Toruniu, gdzie będą zwożone odpady z miasta i okolic, a następnie będą przewożone do Bydgoszczy.

Zakład Termicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych w czasie normalnie eksploatacji będzie przerabiać 180 tys. t odpadów rocznie, z czego 60 tys. dostarczanych za pośrednictwem stacji przeładunkowej w Toruniu. Instalacja będzie funkcjonowała 24 godziny na dobę.

Szacuje się, że ze śmieci zostanie wytworzone ok. 60 MWh prądu i 800 tys. GJ ciepła. Zdaniem projektantów taka ilość jest w stanie zaspokoić zapotrzebowanie kilkutysięcznego osiedla.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • 50024, 2015-10-05 21:49:39

    Pierwsze kary zostały nałożone - warszawa.tvp.pl/21962525/03102015