PARTNER PORTALU
  • BGK

Spalarnia w Tarnowie: Ministerstwo mówi nie, ale miasto i tak chce budować

  • pt    22 lutego 2017 - 14:42
Spalarnia w Tarnowie: Ministerstwo mówi nie, ale miasto i tak chce budować
We wschodniej Małopolsce powstaje zbyt mało śmieci, żeby w Tarnowie opłacało się budować regionalną spalarnię. (fot.fotolia)

• Pomimo negatywnej opinii Ministerstwa Środowiska tarnowskie Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej chce wybudować spalarnię.
• Miałaby być ona o połowę mniejsza od planowanej i obsługiwać wyłącznie miasto.
Jak wynika z oceny Ministerstwa Środowiska i Urzędu Marszałkowskiego we wschodniej Małopolsce powstaje zbyt mało śmieci, żeby w Tarnowie opłacało się budować regionalną spalarnię.
Dlatego, w wojewódzkim planie gospodarki odpadami nie będzie miejsca dla proponowanej przez Tarnów spalarni.

Jednak, jak informuje Radio Kraków, z budowy spalarni nie rezygnuje Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Spalarnia miałaby być o połowę mniejsza i działać przede wszystkim dla Tarnowa. Nie wiadomo jednak, czy uda się znaleźć pieniądze na tak kosztowną inwestycję.

Czytaj: Każda nowa spalarnia powstanie tylko dlatego, że są pieniądze

Nawet ta mniejsza spalarnia będzie kosztować ok. 100 milionów złotych, na które – biorąc pod uwagę ocenę MS – spółka raczej nie otrzyma środków z resortu środowiska.

Prezes MPEC Krzysztof Rodak podkreśla w rozmowie z Radiem Kraków, że spalarnia w Tarnowie pozwoliłaby uzyskać dwa efekty - utylizację odpadów oraz energię cieplną. Rodak twierdzi, że spalarnia zapewniłaby 25 proc. pokrycia zapotrzebowania na ciepło w mieście.

Problem jest jednak szerszy. Jak przyznaje prezes MPEC, spółka od 2022 r. będzie musiała spełniać wyższe normy dotyczące emisji zanieczyszczeń do środowiska, a spalarnia częściowo rozwiązałaby tą sprawę, pozwalając przy tym ograniczyć (w przypadku otrzymania dotacji) wydatki, jakie będzie musiał ponieść MPEC.

Spółka złożyła wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla pomniejszonej instalacji w nowym miejscu. Dlatego decyzja co do budowy spalarni może zapaść najwcześniej za dwa lata, a instalacja mogłaby powstać dopiero po 2020 roku – informuje Radio Kraków.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Bareja, 2017-02-23 23:05:41

    Porada gratis, zaoszczędzi kosztów przygotowania makulatury: doczytać art. 38a ustawy o odpadach.