PARTNER PORTALU
  • BGK

Spalarnia za prawie 500 mln zł ma wykonawcę

  • PAP    14 sierpnia 2012 - 18:13
Spalarnia za prawie 500 mln zł ma wykonawcę

Przetarg na budowę spalarni odpadów dla Bydgoszczy i Torunia został prawomocnie rozstrzygnięty i inwestycję zrealizuje włoskie konsorcjum Astaldi. Instalacja powstanie do końca 2015 roku kosztem prawie 500 mln zł.
Jak poinformował we wtorek zarząd spółki komunalnej ProNatura, która jest inwestorem spalarni, w ustawowym, 10-dniowym terminie na składanie odwołań w sprawie rozstrzygnięcia przetargu do Krajowej Izby Odwoławczej nie wpłynęły żadne zastrzeżenia oferentów. Tym samym wybór konsorcjum Astaldi S.p.A. i TM.E. S.p.A. Termomeccanica Ecologia na wykonawcę odpowiedzialnego z projekt i budowę spalarni, jest wiążący.

Włosi wycenili zaprojektowanie, zbudowanie i oddanie do użytku instalacji na 491,6 mln zł brutto.

„Propozycja włoska jest tańsza o ponad 140 mln złotych od drugiej złożonej w postępowaniu oferty Mostostal Warszawa.  W tym przypadku taniej nie oznacza jednak gorzej” – podkreślił Marcin Janczylik, rzecznik Spółki ProNatura.

Jak zaznaczył, włoska oferta jest lepsza „zarówno pod względem ekonomicznym, jak i ekologicznym”. „Zapewnia nie tylko niższe koszty budowy oraz niższe koszty eksploatacji zakładu, ale także niski, bardziej rygorystyczny poziom emisji od wartości wskazanych w ofercie Mostostalu” – dodał rzecznik.

W dokumentacji przetargowej włoskie konsorcjum złożyło referencje wykazujące doświadczenie w realizacji trzech zakładów termicznego przekształcania odpadów. Przed podpisaniem umowy z wykonawcą, dokumentacja przetargowa na projekt i budowę spalarni odpadów w Bydgoszczy zostanie jeszcze sprawdzona przez prezesa Urzędu Zamówień Publicznych.

To drugi przetarg na budowę spalarni odpadów w Bydgoszczy, a obaj obecni oferenci startowali także w pierwszym postępowaniu. Włoska oferta także wówczas była najkorzystniejsza finansowo (choć przekraczała szacunkowy kosztorys inwestora), ale została odrzucona na polecenie Krajowej Izby Odwoławczej, która uznała, że oferta zawierała niedopuszczalne błędy.

<!-- pagebreak //-->

Ostatecznie pierwszy przetarg został unieważniony, po tym, jak KIO nakazała także odrzucenie wybranej ostatecznie oferty Mostostal Warszawa, a następna w kolejności, droższa o 140 mln zł, oferta konsorcjum PBG przekraczała możliwości finansowe inwestora.

Budowa spalarni to jedna z największych inwestycji w Kujawsko-Pomorskiem. Zakład powstanie na terenie Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego i rocznie zamieniać będzie w energię około 180 tysięcy ton odpadów z Bydgoszczy, Torunia oraz z gmin powiatów bydgoskiego i toruńskiego.

Blisko 330 mln złotych na realizację projektu pochodzić będzie ze środków unijnych w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Inwestycji towarzyszy kampania edukacyjna popularyzująca recykling, segregację odpadów oraz nowoczesny system ich właściwego zagospodarowania.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • T. Garlicki odpady@wp.pl, 2012-08-18 21:00:04

    Pan Jarek ma rację. Wiedza praktyczna władz na temat odpadów komunalnych kończy się na koszu od śmieci. Bydgoszcz będzie na dnie finansowym. Jest innowacyjna opatentowana technologia selekcji mieszanego strumienia bez konieczności składowania i jako autor oczekuję na propozycję współpracy z po...ważaniem Tadeusz Garlicki odpady@wp.pl  rozwiń
  • Jarek, 2012-08-14 20:49:21

    Wbrew temu co tu napisano nie są to optymistyczne wieści dla mieszkańców Bydgoszczy. 1. Miasto poniesie całkowite ryzyko tej inwestycji, a budowa ma być niby wspólnym dziełem 2. Urząd Marszałkowski nie poniesie żadnych kosztów, podobnie jak Toruń 3. Bydgoszcz zbuduje za własne pieniądze przeładow...nię śmieci w Toruniu i zatrudni tam pracowników 4. Ostatnia uchwała Sejmiku uniemożliwia praktycznie zapewnienie śmieci dla spalarni. Toruń i inne powiaty będą prowadziły własną gospodarkę śmieciami 5. Spalarnia stanie w mieście w którym i tak już stężenia wszelkich trucizn w powietrzu znacznie przekraczają normy. 6. Już wiadomo, że nie starczy śmieci na utrzymanie tego molocha 7. Bydgoszczy potrzebny jest system utylizacji oparty na segregacji i zdywersyfikowanym systemie przetwarzania i składowania 8. W razie opóźnień Bydgoszcz będzie musiała zwrócić UE pełną kwotę. Oczywiście sama bez pomocy miasta dla którego buduje się także tę spalarnię. 9. Wielki ruch społeczny obrony naszego życia i zdrowia został całkowicie zignorowany. 10. Myślę, że upór jakimi wykazują się władze wbrew ostrzeżeniom i jasnym jak słońce wyliczeniom wymaga chyba kontroli 3 literek wszelakiego typu  rozwiń