PARTNER PORTALU
  • BGK

Spalarnie odpadów ruszyły z miejsca

  • wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)    20 czerwca 2011 - 16:07
Spalarnie odpadów ruszyły z miejsca

W ostatnich miesiącach przygotowania do budowy zakładów termicznej utylizacji odpadów komunalnych nabrały znaczącego tempa.
Budowę spalarni wymuszają unijne normy. Jeżeli Polska nie zmniejszy ilości trafiających na składowiska odpadów o połowę (wobec stanu z połowy lat 90.), od 2013 r. Unia Europejska może nałożyć na kraj kary, sięgające 250 tys. euro dziennie.

Polska jest szóstym, co do wielkości, wytwórcą odpadów w UE, a główną metodą ich zagospodarowania w naszym kraju jest składowanie. Z danych za 2009 r. wynika, że ponad 78 proc. masy odpadów komunalnych trafiło na wysypiska. Recyklingowi zostało poddane 14 proc., kompostowaniu i innym procesom 7 proc., a termicznemu przekształcaniu ok. 1 proc.

Czytaj też: Czy Polska poradzi sobie z rewolucją w zarządzaniu gospodarką odpadami?

W maju Sejm przyjął nowelizację ustawy o zachowaniu czystości i porządku w gminach, która przewiduje przejęcie przez samorządy gospodarowania odpadami na ich terenie. Nowe przepisy mają głównie ukrócić szarą strefę, przez którą odpady, zamiast na wysypisko, często trafiały do lasu. Do tego mają pozwolić samorządom na wyegzekwowanie od firm odbierających śmieci ich dostarczenie do planowanych spalarni odpadów.

Zapewnienie dostaw paliwa było dotychczas wskazywane przez inwestorów jako jeden z najważniejszych warunków opłacalności tego typu przedsięwzięć. Nowe prawo najprawdopodobniej zacznie obowiązywać od początku 2012 r.

Czytaj też: Chcą budować spalarnie

Wydaje się również, że rośnie akceptacja społeczna dla budowy spalarni. Z ostatnich badań, przeprowadzonych przez Deloitte, wynika, że blisko 75 proc. mieszkańców największych polskich miast zgodziłoby się na to, aby w ich dzielnicy powstała nowoczesna spalarnia odpadów.

Co zatem zrobiono w temacie spalarni w ostatnich miesiącach?

Na początku marca podpisano pierwszą umowę na unijne dofinansowanie tego typu obiektu dla Bydgoszczy (oceń prezydenta) i Torunia (sprawdź notowania prezydenta). Zakład ma powstać do 2015 r. na terenie Bydgoskiego Parku Przemysłowego. Wartość projektu, w którego skład wchodzą jeszcze budowa kompostowni w Bydgoszczy i stacji przeładunkowej w Toruniu, wynosi ponad 619 mln zł, z czego prawie 340 mln zł będzie pochodzić z funduszy unijnych. Instalacja ma przerabiać 180 tys. ton odpadów rocznie.

W drugiej połowie kwietnia dofinansowanie na budowę spalarni otrzymał Krakowski Holding Komunalny (zabierz głos/oceń prezydenta). Inwestycja przewiduje powstanie zakładu w Nowej Hucie do 2014 r. Jej wartość wyniesie 645 mln zł, z czego unijne dofinansowanie to 60 proc. Planowana moc przerobowa zakładu to 220 tys. ton odpadów rocznie. Trwa przetarg na wybór wykonawcy.

Czytaj też: Jesienią decyzja o zakładzie utylizacji odpadów

REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • mrall, 2011-06-24 22:17:28

    Ktore to 'unijne normy' **wymuszaja** budowe spalarni?
  • autoidea, 2011-06-20 16:27:01

    Dlaczego musimy czytac klamliwe i tendencyjne artykuly autorstwa "wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)" ? Fakty sa proste - spalarnie emituja w powietrze trucizny. termiczna przerobka smieci np. na energie czy na paliwa ciekle jest mozliwa w sposob odpowiedzialny TYLKO wtedy, kiedy instalacja nie ma... komina lub kiedy wylot z niej prowadzi do gabinetu prezesa.  rozwiń