PARTNER PORTALU
  • BGK

Spalarnie odpadów: rynek krótki, ale kuszący

  • wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)    12 października 2011 - 13:13
Spalarnie odpadów: rynek krótki, ale kuszący

Do 2015 r. w Polsce powstanie najpewniej osiem spalarni odpadów. Do trwających już przetargów ustawiły się długie kolejki potencjalnych wykonawców.
Spalarnie odpadów mają powstać w Poznaniu, Krakowie, Białymstoku, Łodzi, Szczecinie, Bydgoszczy, Koszalinie i Koninie. Projekty w tych miastach już otrzymały lub mają otrzymać unijne dofinansowanie, dzięki czemu powinny zostać zrealizowane i rozliczone jeszcze w obecnej perspektywie budżetu Unii Europejskiej.

Czytaj też: Spalarnie odpadów ruszyły z miejsca

Najbardziej zaawansowane są inwestycje w Poznaniu i Krakowie, gdzie ogłoszono już krótkie listy wykonawców.

Czytaj też: Nie jedna, lecz pięć spalarni śmieci

W Poznaniu, gdzie spalarnia ma być budowana w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, do przetargu stanęło jedenaście podmiotów. Do dalszego etapu zostały zakwalifikowane ITPOK Poznań (spółka należąca do E.ON), Articulus (spółka angielskiej firmy Wheelabrator), Sita-Zielona Energia (główny udziałowiec GDF Suez), Remondis Waste to Energy (spółka Remondis) oraz konsorcjum „Nowa energia dla Poznania” z udziałem spółek Dalkia Polska i PBG.

Czytaj też: Spalarnia odpadów powstanie w Krakowie

Negocjacje z potencjalnymi partnerami mają zakończyć się w pierwszym kwartale 2012 r. wyborem zwycięskiej oferty i podpisaniem umowy. Koszt inwestycji, która ma zostać zakończona w czerwcu 2015 r., jest szacowany na około 700 mln zł, z czego 352 mln zł będą pochodziły ze środków unijnych.

Czytaj też: Umowa na spalarnię w Białymstoku podpisana

Kontrakt obejmuje zaprojektowanie, sfinansowanie oraz zarządzanie i utrzymanie spalarni oraz zaprojektowanie, sfinansowanie i wybudowanie instalacji do demontażu odpadów wielkogabarytowych. Zakład docelowo ma przekształcać 240 tys. ton odpadów rocznie. Właścicielem wybudowanej spalarni będzie miasto, a prywatny partner będzie ją eksploatował przez 30-35 lat.

Czytaj też: 352 mln dla Poznania na gospodarkę odpadami

W Krakowie o budowę spalarni początkowo ubiegało się trzynastu wykonawców, z czego do dalszego etapu zakwalifikowano konsorcja PBG z PBG Energia, Control Process i CNIM (Francja), Budimeksu z Keppel Seghers (Belgia) i Cespa (Hiszpania), Polimeksu-Mostostalu z Instalem Kraków i Fisia Babcock Enviroment (Niemcy) oraz samodzielnie Mostostal Warszawa i Posco Engineering & Construction (Korea Południowa).

Inwestycja przewiduje powstanie spalarni w Nowej Hucie do 2014 r. Jej wartość wyniesie ok. 645 mln zł, z czego unijne dofinansowanie to 60 proc. Planowana moc przerobowa zakładu to 220 tys. ton odpadów rocznie. Przy okazji spalania odpadów wytwarzana będzie energia elektryczna i ciepło dla miejskiej sieci ciepłowniczej.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.