PARTNER PORTALU
  • BGK

Spalarnie śmieci, Poznań: rozpoczęto montaż rusztu

  • pt    11 grudnia 2014 - 09:53
Spalarnie śmieci, Poznań: rozpoczęto montaż rusztu

Fot. SITA Zielona Energia

Jeszcze przed zimą w poznańskiej Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych (ITPOK) rozpoczął się kolejny etap prac – montaż urządzeń technologicznych. Jednym z pierwszych montowanych urządzeń jest ruszt – najważniejszy element pieca rusztowego, w którym będą spalane odpady.
Montaż rusztu w poznańskiej spalarni odpadów rozpoczął się 10 grudnia 2014 r. Poznańska ITPOK będzie wyposażona w ruszt ruchomy, posuwisto-zwrotny, który zapewni najwyższą jakość spalania odpadów. Technologia ta to najczęściej i najchętniej stosowane w Europie rozwiązanie wykorzystywane do przetwarzania odpadów.

Czytaj: Poznańska spalarnia odpadów ma już 43 m wysokości

Używana jest w ponad 90 proc. europejskich spalarni, których na kontynencie działa w sumie blisko 500.

Eksperci wskazują, że jest to najbardziej dojrzała technologicznie metoda – znana od dekad i udoskonalana przez lata, której obecny stan zaawansowania pozwala na spełnienie restrykcyjnych norm środowiskowych.

Czytaj też: Bydgoska spalarnia odpadów powstaje bardzo szybko

Prace związane z montażem urządzenia zakończą się w marcu 2015 roku, czyli mniej więcej rok od rozpoczęcia budowy.

Dotychczas wszystkie etapy prac są realizowane w założonych terminach. Jednym z kamieni milowych inwestycji był sfinalizowany we wrześniu etap prac ziemnych.

Kolejnym ważnym momentem było osiągnięcie najwyższego punktu konstrukcyjnego zlokalizowanego na wysokości 43,5 metra.

- Dzięki temu już po 7 miesiącach od wbicia pierwszej łopaty, była gotowa bryła podstawowego obiektu spalarni – hala kotła – podkreśla Szymon Cegielski, dyrektor kontraktu z firmy SITA Zielona Energia.

Pod koniec października spalarnia była doskonale widoczna w swojej okolicy. Było to możliwe dzięki zastosowanej technologii szalunku ślizgowego, która pozwala przy nieprzerwanej całodobowej pracy, uzyskać efekt w postaci przyrostu konstrukcji żelbetowej na poziomie dwóch metrów w ciągu doby.

- Jesteśmy optymistami, jeśli chodzi o postępy przy realizacji tej inwestycji. Równolegle z pracami budowlanymi prowadzimy szeroko zakrojoną kampanię informacyjno-edukacyjną. Dążymy do tego, aby w momencie uruchomienia ITPOK wszyscy mieszkańcy posiadali wiedzę w zakresie znajomości zasad segregowania odpadów oraz funkcjonowania całego systemu gospodarki odpadami na terenie naszej aglomeracji – mówi Bożena Przewoźna, pełnomocnik ds. realizacji projektu „System gospodarki odpadami dla Miasta Poznania”.

W I kwartale 2015 r. rozpocznie się w ITPOK montaż instalacji oczyszczającej spaliny oraz kotła.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • starszy absolwent, 2014-12-16 13:32:28

    Do art. 71 ustawy o odpa: Jak to jedna nierozważna wypowiedź (że braknie odpadów...) może wywołać tyle komentarzy. A niechże jeden z drugim policzy sobie co nieco, to zrozumie, o czym mowa. I niech się przejdzie na pobliskie składowisko odpadów - góra śmieci rośnie aż miło. A więc bez obaw i do pra...cy!  rozwiń
  • art. 71 ustawy o odpa, 2014-12-13 18:39:54

    Trzeba się spieszyć bo wkrótce może zabraknąć odpadów do spalenia - patrzeć w google: fakt.pl/polityka/komorowski-w-pali-ognisko-na-dzialce,artykuly,485447.html