PARTNER PORTALU
  • BGK

SPEC podzieli się ze światem doświadczeniem w zakresie ISO

  • wnp.pl (Patrycja Batóg)    27 listopada 2009 - 18:24

Stołeczne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (SPEC) podczas tegorocznych spotkań Zespołu Konsultacyjnego ISO 900 w Ciepłownictwie będzie wymieniać się doświadczeniami z zakresu wdrażania Systemów Jakości z ponad 30 firmami z całego świata.
"Nie ma możliwości, by dobre praktyki przenosić wprost z przedsiębiorstwa do przedsiębiorstwa, ponieważ każda firma ma swoją specyfikę. Spotkania Zespołu są po to, byśmy wspólnie mogli się zastanowić jak adaptować i implementować funkcjonujące rozwiązania do indywidualnych warunków naszych przedsiębiorstw." - tłumaczy ideę spotkań dyr. Adam Cudny ze SPEC. "Kilka lat temu SPEC przedstawił swój sposób sprawowania nadzoru nad przyrządami do kontroli i badań w procesie związanym z dostawą ciepła. Dzisiaj funkcjonuje on w wielu przedsiębiorstwach w całym kraju."

Poza konkretnymi rozwiązaniami ciepłownicy wymieniają się audytorami wewnętrznymi i informacjami o prowadzonych działaniach, których celem jest poprawa jakości usług ciepłowniczych. Doświadczenia z tego obszaru zostaną przedstawione w czasie konferencji organizowanej wspólnie przez Stołeczne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej i Izbę Gospodarczą Ciepłownictwo Polskie.

To już 10 spotkanie Zespołu Konsultacyjnego ISO 900 w Ciepłownictwie. W tym roku do Warszawy zawita łącznie ok 30 firm z całego świata, w tym między innymi Dalkia, Fortum, MPEC i GPEC. Gospodarzem spotkania jest warszawski SPEC który od początku działalności Zespołu mocno angażuje się w wymianę doświadczeń z wdrażania Systemów Jakości oraz najlepszych praktyk stosowanych w ciepłownictwie.

Rozmowy ciepłowników skupią się wokół takich tematów jak rozwój systemów zarządzania w przedsiębiorstwach ciepłowniczych, ocena pracy audytorów wewnętrznych, systemy zarządzania efektywnością energetyczną oraz ujednolicanie procesów w spółkach tworzących grupę kapitałową.

Podczas spotkania zaprezentowane będzie również praktyczne wykorzystanie nowoczesnych technologii w ochronie środowiska, zastosowanych w Zakładzie Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych. Działalność ZUSOK jest na razie ewenementem w skali kraju. Tylko tu ciepło powstające przy spalaniu śmieci zostało wprowadzone do systemu ciepłowniczego należącego do SPEC i z powodzeniem ogrzewa Warszawę.

SPEC zarządza największym systemem ciepłowniczym w Unii Europejskiej. Większe systemy scentralizowane znajdują się wyłącznie za naszą wschodnią granicą. Nie są one jednak tak nowoczesne i energooszczędne jak polskie. Dlatego SPEC przenosi swoje doświadczenia za granicę - do Rosji, na Ukrainę i Białoruś. Co roku eksperci ze SPEC uczestniczą w międzynarodowych konferencjach naukowo-technicznych, organizują seminaria, w czasie których wschodnie przedsiębiorstwa zdobywają praktyczną wiedzę nt. zarządzania systemami ciepłowniczymi, technologii, rozwiązań prawnych działalności ciepłowniczej, sposobów pozyskiwania środków na inwestycje. O dużym znaczeniu takich wydarzeń świadczą słowa Jurija Kazanowa, który stwierdził, że podczas modernizacji swojego przedsiębiorstwa ciepłowniczego "Mytiszczinskaja Teploset", najlepsze wzorce czerpał właśnie ze SPEC i zastosował wiele rozwiązań z warszawskiej spółki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • sasza, 2010-06-11 16:39:01

    a ile SPEC zarobi pieniedzy na podzieleniu sie swoimi doświadczeniami , w końcu ogłoszono komercjalizacje wiedzy a doświadczenie to tez wiedza.