PARTNER PORTALU
  • BGK

SPEC zainwestuje miliard i liczy na wzrost udziału w rynku

  • PAP    9 lutego 2011 - 10:06
SPEC zainwestuje miliard i liczy na wzrost udziału w rynku

Stołeczne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (SPEC), którego prywatyzacja ma wkrótce ruszyć, zamierza wydać w latach 2011-15 powyżej 1 mld zł na inwestycje w modernizację obecnych sieci ciepłowniczych, budowę nowych oraz poprawę efektywności energetycznej.
Spółka wypracowała w 2010 roku ok. 82 mln zł zysku na sprzedaży wobec ok. 40 mln zł rok wcześniej - poinformował Michał Machlejd, prezes SPEC.

"W latach 2011-15 chcemy przeznaczyć na inwestycje ok. 1 mld zł, z czego 80 proc. to inwestycje w rozwój rynku, w modernizację istniejących i budowę nowych sieci, oraz w poprawę efektywności energetycznej" - powiedział prezes Machlejd.

Poinformował, że głównym celem spółki jest zwiększenie udziału w rynku.

"Priorytetem dla spółki jest zwiększenie liczby odbiorców i rozwój rynku. Mamy dwa zidentyfikowane obszary, do których chcielibyśmy jak najszybciej dotrzeć. Po pierwsze, są to tereny wewnątrz miasta, zlokalizowane stosunkowo blisko naszej sieci. Po drugie, tereny na obrzeżach Warszawy, gdzie musimy wykonać inwestycje, zbudować nowe magistrale, by dostarczyć później ciepło. Chcemy rozwijać się na terenie Warszawy - są jeszcze dzielnice ze słabo rozwiniętą siecią ciepłowniczą, na przykład Białołęka Wschodnia, Winnica czy Ursus Skorosze" - powiedział prezes.

Poinformował, że w najbliższych latach, do 2020 roku, SPEC chce przyłączyć ok. 810 MW mocy potencjalnego rynku.

"To dużo, bo większość przedsiębiorstw ciepłowniczych nie notuje wzrostów. Warszawa się rozbudowuje, powstają nowe osiedla, deweloperzy starają się o przyłączenie do naszej sieci, bo cena za nasze ciepło jest niższa niż alternatywne ciepło produkowane z gazu. Na rynku warszawskim cena ciepła to ok. 42 zł brutto za GJ, a cena ciepła produkowanego w kotłowni gazowej to ok. 60 zł brutto. To sprawia, że mimo iż nakłady potrzebne do doprowadzenia naszego ciepła są wyższe, to jednak coraz więcej odbiorców się do nas zgłasza" - powiedział Machlejd, dodając, że ciepło w Warszawie jest także najtańsze w porównaniu z innymi miastami, gdzie kosztuje 50-65 zł brutto za 1 GJ.

"Dużo daje skala i to, że od dłuższego czasu poprawiamy bilans mocy. W 2010 roku przyrost mocy per saldo wyniósł 34,8 MW" - powiedział prezes.

Strategia spółki zakłada także optymalizację funkcjonowania, głównie w obszarze minimalizacji strat na przesyle.

"To wiąże się z ciągłym procesem wymiany i modernizacji naszej sieci, i stosowania nowocześniejszych technologii. Co roku wymieniamy ok. 18 km naszych sieci, a kolejne 5 km stanowi budowa nowych odcinków" - powiedział prezes.

Podkreślił, że wiele inwestycji jest realizowanych w ścisłej korelacji z miastem Warszawa.

"Głównie dotyczy to obszarów wewnątrz miasta, przykładem jest budowa drugiej linii metra, gdzie będziemy wymieniać poszczególne odcinki sieci wzdłuż ul. Świętokrzyskiej. Koordynacja prac zapewnia nam możliwość wymiany sieci, zanim miasto poprawi nawierzchnię jezdni. W przeciwnym wypadku nie moglibyśmy wejść na ten teren przez kolejne 5 lat" - zauważył Machlejd.

W ramach optymalizacji SPEC prowadzi też inwestycje związane z projektem inteligentnej sieci ciepłowniczej, czyli jej lepszym opomiarowaniem. Elementem projektu jest program zdalnego odczytu liczników.

SPEC finansuje inwestycje głównie środkami własnymi. Stara się jednak o środki zewnętrzne na program przebudowy węzłów grupowych na indywidualne.

"Liczymy, że Szwajcarsko-Polski Program Współpracy udzieli nam wsparcia w kwocie ok. 20 mln zł na ten cel. Jesteśmy dobrej myśli, bo wstępna pozytywna decyzja została wydana. Mamy nadzieję, że w najbliższych miesiącach będzie potwierdzona, co dałoby nam szansę na realizację projektu. Gdybyśmy nie uzyskali tego wsparcia, to w mniejszym zakresie realizowalibyśmy prace z własnych środków" - powiedział prezes.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.