Specjalne strefy dla wiatraków

  • newseria.pl
  • 20-08-2012
  • drukuj
Minimalna odległość, w jakiej powinno stawiać się wiatraki to 500 m – ocenia Polska Akademia Nauk. Badacze z Instytutu Energetyki Odnawialnej wręcz przeciwnie – twierdzą, że zamiast ograniczania terenów pod takie inwestycje, trzeba wyznaczyć specjalne strefy, gdzie będą mogły powstawać elektrownie.
Specjalne strefy dla wiatraków

– Odgórnie narzucone odległości, niezależnie od tego, czy będzie to 500 metrów, czy 2 tysiące metrów, po prostu się nie sprawdzają – mówi Katarzyna Michałowska-Knap z Instytutu Energetyki Odnawialnej.

Czytaj też: Wiatraki zbyt blisko domów

W wielu regionach Polski trwa spór między inwestorami, mieszkańcami i samorządowcami o elektrownie. Wiatrakowe inwestycje bywają blokowane, a jednym z argumentów przeciwko nim jest to, że stawiane są zbyt blisko domów.

Czytaj też: Wiatraki psują krajobraz

Niedawno PAN opracował raport, w którym dowodzi, że odległość między siedzibami ludzkimi a elektrowniami powinna wynosić minimum 500 m. Z tymi wytycznymi nie zgadzają się eksperci z Instytutu Energetyki Odnawialnej. Ponieważ zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, dla każdej tego typu inwestycji wydawana jest ocena oddziaływania na środowisko i te regulacje są wystarczające.

– Za każdym razem ocenia się hałas, jaki wystąpi przy maksymalnie niekorzystnych uwarunkowaniach. Czyli, zakładając, że farma wiatrowa będzie funkcjonowała przy pełnej mocy np. w nocy, gdy poziom hałasu jest najwyższy, ocenia się, jaki on będzie przy zabudowaniach znajdujących się najbliżej elektrowni – wyjaśnia Katarzyna Michałowska-Knap.

Czytaj też: Wiatraki 3 km od zabudowań

Jeśli dopuszczalny poziom hałasu zostaje przekroczony, wiatrak trzeba od tych zabudowań „odsunąć”. Choć nie jest to jedyne rozwiązanie. Są producenci oferujący możliwość zmniejszenia emisji hałasu. Wiąże się to z nieznaczną redukcją produkcji z takiej elektrowni wiatrowej.

 


KOMENTARZE (6)ZOBACZ WSZYSTKIE

Co to jest? Może jakiś aktualny hit,prawdaż!

do Iry, 2012-08-21 14:37:39 odpowiedz

nie dla megakorporacji budujacych mega wiatrki na warmii i mazurach nie bedziecie znaszej krainy robić trzeciego świata,- zniszczonego krajobrozowo i wyzyskiwanego ekonomicznie .chyba ze po naszym trupie .WALCZMY!!!

LIKWIDATOR, 2012-08-21 10:45:54 odpowiedz

Byłoby dobrze, gdyby przytaczając wyniki owej ekspertyzy PANu zaznaczano, że badania robione były dla wiatraków o wysokości 100 m. Razem ze wzrostem wysokości odległość powinna wzrastać. I tak dzieje się miedzy innymi w przytaczanych przez Panią przykładach Niemiec czy Holandii, gdzie decyduje o tym... kryterium krajobrazowe. rozwiń

aka, 2012-08-21 08:03:58 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE