PARTNER PORTALU
  • BGK

Specustawa mieszkaniowa, Jerzy Kwieciński: Dajemy bardzo ważny instrument dla samorządów

  • PAP/AT    15 lutego 2018 - 10:05
Specustawa mieszkaniowa, Jerzy Kwieciński: Dajemy bardzo ważny instrument dla samorządów
Kwieciński zaznaczył, że brak terenów pod budownictwo mieszkaniowe bardzo często powodowało podnoszenie cen gruntów (Jerzy Kwieciński, fot.miir.gov.pl)

W miastach znajduje się bardzo dużo terenów rolnych i jest problem z odrolnieniem tych terenów. Chcemy sprawić, aby tereny, które mogą być wykorzystane na potrzeby budownictwa mieszkaniowego, jednym aktem odrolnić - powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.




Jak powiedział minister, kluczowym działaniem wynikającym ze specustawy jest "skrócenie tego okresu tak, żeby proces (odrolnienia - red.) uzyskiwania wszelkiego rodzaju dokumentów, zgód i pozwoleń trwał nie dłużej niż rok".

Wskazał, że w miastach znajduje się bardzo dużo terenów rolnych i jest problem z odrolnieniem tych terenów. "Chcemy sprawić, aby te tereny, które znajdują się w miastach, a nawet często w sąsiadujących z miastami gminach, a mogą być wykorzystane na potrzeby budownictwa mieszkaniowego, jednym tym aktem odrolnić" - powiedział.

Czytaj też: Specustawa mieszkaniowa jeszcze w pierwszej połowie 2018 roku

Kwieciński zaznaczył, że brak terenów pod budownictwo mieszkaniowe bardzo często powodowało podnoszenie cen gruntów. "Mamy z tym do czynienia w całym kraju" - zauważył. Podkreślił, że ten problem jest najbardziej widoczny na warszawskim rynku.

Dodał, że w zakresie odrolnienia "konieczna jest współpraca z samorządami podobnie jak przy specustawach kolejowych, czy drogowych". Mówił, że "decyzje lokalizacyjne, które są tutaj kluczowe, będą wydawane przez wojewodów".

"Dajemy bardzo ważny instrument dla samorządów, które są bardzo istotne w tym obszarze działania państwa. Te pozytywne decyzje będą uzależnione od pozytywnej opinii samorządów, a konkretnie od rad gmin. Każda taka decyzja będzie mogła być zablokowana przez radę, która będzie miała na bazie tej specustawy, prawo veta" - podsumował.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!






×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.