PARTNER PORTALU
 • BGK

Spółdzielnia i wspólnota - środowisko nieprzyjazne segregacji?

 • Piotr Toborek    2 września 2016 - 06:53
Spółdzielnia i wspólnota - środowisko nieprzyjazne segregacji?
Mieszkańcy budynków wielorodzinnych deklaracji nie składają, o tym czy spółdzielnia lub wspólnota segregują odpady decyduje jej zarząd (fot.pgslupsk.pl)

Czy segregacja odpadów w blokach ma sens? Nie brak opinii, że w obecnej formie to zadanie z góry skazane na klęskę. Samorządy naciskają jednak na spółdzielnie i wspólnoty, bo wymagania i koszty rosną z roku na rok.
„Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko - Własnościowa w Kętach informuje, że została przeprowadzona przez Urząd Gminy (przy udziale pracownika Spółdzielni) kontrola w zakresie przestrzegania zasad segregacji odpadów komunalnych” – czytamy na stronie spółdzielni.

„W 13 na 14 kontrolowanych punktów stwierdzono, że śmieci nie są segregowane, na co dowodem są zdjęcia wykonane podczas kontroli” – takie informacje można znaleźć na stronach internetowej wielu spółdzielni i urzędów gmin, zwykle kończą się one apelem i…ostrzeżeniem.

„W związku z powyższym kolejny raz apelujemy do wszystkich mieszkańców o przestrzeganie zasad segregacji śmieci, celem uniknięcia wyższych odpłatności z tego tytułu” – brzmi to w przypadku spółdzielni w Kętach.

W Olsztynie mieszkańców spółdzielni Jaroty i Pojezierza czeka zaś podwyżka czynszów. To skutek kontroli, która wykazała, że lokatorzy wielu bloków nie segregują śmieci. Miejscy inspektorzy, w obecności administratora osiedla, kilkakrotnie sprawdzili wytypowane miejsca. Znaleźli 23 budynki, w których segregacja wygląda źle, ich lokatorom miasto podwyższyło opłaty za wywóz śmieci.

- Jako gmina jesteśmy zobowiązani ustawą do gospodarowania odpadami, ale także do sprawdzania, jak w rzeczywistości funkcjonuje ten system - tłumaczy rzecznik urzędu Marta Bartoszewicz Gazecie w Olsztynie.

Wyższy podatek mieszkańcy będą płacić tak długo, jak sytuacja się nie poprawi. Także mieszkańcy Łukowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej otrzymali pismo w którym przeczytali, że z powodu złej segregacji śmieci, urząd miasta w Łukowie może podnieść opłaty za odbiór odpadów z 10 zł na 17 zł. A to nie wszystko - również w Bydgoszczy pojawiły się komisje, które sprawdzają zawartość pojemników. Jeśli mieszkańcy w deklaracjach zobowiązali się do segregacji, a w rzeczywistości tego nie robią, mogą ponieść konsekwencje finansowe.

Kontrole odbywają się także w Białymstoku: - W każdym naszym pojemniku są czipy, poza tym pracownicy kontrolują i zapisują jeśli coś jest nie tak, a takie informacje trafiają potem do urzędu. Także zarządy spółdzielnie robią co mogą - mówi Bogdan Paszkiewicz, kierownik działu organizacji i kontroli odbioru odpadów w białostockiej firmie Lech.

Deklaracje nie dla członków spółdzielni

Mieszkańcy budynków wielorodzinnych deklaracji o tym czy segregują czy nie, nie składają, co więcej taki wymóg byłby niezgodny z prawem. O tym czy spółdzielnia lub wspólnota segregują odpady decyduje jej zarząd.

Nie ma także możliwości, by część budynku zdawała firmom odpady zmieszane, a część zebrane w sposób selektywny. Jeśli więc we wspólnocie zdecydowano o segregowaniu, muszą się temu podporządkować wszyscy. Także ci, którzy się z tym nie zgadzają.

Co więc robią spółdzielnie?

– Gdy powstał obecny system, czyli od 2013 roku, pojawił się problem, bo spółdzielnie mieszkaniowe twierdziły, że na ich terenie nie da się segregować odpadów. I gdy część mieszkańców z jednej klatki chciało segregować, a część nie, wtedy spółdzielnia podejmowała decyzję o braku segregacji – mówi dla portalu lublin.pl Anna Pawłowska, kierownik działu zarządzania systemem gospodarki odpadami w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Lubinie.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (18)

 • Grażyna M., 2016-09-06 13:16:25

  Do w.potega@neostrada.pl: Niestety mylisz się twierdząc, że śmieci są twoją własnością. Nie są nią. Należą do gminy. Ciesz się, że nie płacisz mandatu za nieuprawnione gospodarowanie własnością samorządową! :-(
 • dociekliwy, 2016-09-06 12:34:07

  Do eugeniusz: bełkot bez wniosków. Masz propozycje to je przedstaw a nie po polskiemu narzekasz
 • chdikk, 2016-09-04 21:43:54

  Do eugeniusz: tak to prawda - państwo jest nadal teoretyczne...