PARTNER PORTALU
 • BGK

Spółdzielnie nie muszą składać deklaracji w imieniu właścicieli lokali

 • Przegląd prasy/Rzeczpopolita    31 lipca 2013 - 09:21

W ustawie śmieciowej brakuje przepisu nakładającego na spółdzielnie mieszkaniowe obowiązek składania deklaracji także w imieniu pozostałych właścicieli lokali.
Jak pisze „Rzeczpospolita” powołując się na wyjaśnienia generalnego inspektora ochrony danych osobowych, spółdzielnie mieszkaniowe nie muszą składać deklaracji śmieciowych w imieniu właścicieli lokali.

Czytaj też: Spółdzielnie zaskarżą lokalne przepisy "odpadowe"

Jak przypomina dziennik, ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach obciąża zarządców odpowiedzialnością karną skarbową w przypadku nieskładania zbiorczych deklaracji śmieciowych. Przepisy te dotycza jednak wspólnot mieszkaniowych.

Według GIODO, spółdzielnia może być co najwyżej pomocna w rozprowadzaniu deklaracji, jednak samo ich składanie obciąża osoby, których dane osobowe są przetwarzane w deklaracji. Brakuje bowiem podstawy prawnej do przetwarzania w tego typu sytuacji danych osobowych przez spółdzielnie – pisze „Rzeczpospolita.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • Pawełek, 2013-11-11 12:52:25

  Gdzie Giodo tam kontrole;p. Gmina czy firma wszyscy i tak muszą zadbać o ochronę danych osobowych i wdrożyć dokumentację RBDO.PL Jeżeli taka kontrola u nich przebiegnie negatywnie to mają ciepło. Najgorzej na tym wychodza małe firmy MŚP bo kara 50tys. to duże obciążenie..
 • Apaszka, 2013-07-31 22:19:07

  Chyba już się nie doczekam odpowiedzi -wszystko przykryte !
 • Maciej Kiełbus, 2013-07-31 14:53:16

  Stanowisko GIODO jest dla mnie bardziej niż zaskakujące. Po pierwsze dlatego, iż interpretacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach w przedmiotowym zakresie nie mieście się w zakresie kompetencji tego organu. GIODO zajmuje w związku z tym stanowisko w \"nieswojej sprawie\". P...o drugie GIODO w żaden sposób nie odnosi się do wielokrotnie prezentowanego stanowiska Ministerstwa Środowiska i zawartej w nim argumentacji (patrz: M. Bokiej, Spółdzielnia mieszkaniowa a rewolucja śmieciowa, portal: PrawoDlaSamorządu.PL). Po trzecie GIODO zapomina, iż w wyniku nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nie zmieniono przepisów definiujących właściciela nieruchomości oraz obowiązków wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Tym samym nie zmieniły się podmioty zobowiązane, lecz zmianie uległ katalog obowiązków. Przed 1 lipca 2013r. podmioty zobowiązane na podstawie ucpg podpisywały umowy, płaciły firmom odpadowym i wyposażały nieruchomość w pojemniki (wszystkie te obowiązki realizowały spółdzielnie). Po 1 lipca te same podmioty składają deklaracje, płacom opłaty gminom i wyposażają nieruchomości w pojemniki (chyba że obowiązek ten przejęła gmina). Albo do 1 lipca 2013 roku spółdzielnie działały niezgodnie z przepisami albo w niektórych przypadkach próbują to robić dzisiaj.  rozwiń