PARTNER PORTALU
  • BGK

Spółdzielnie zaskarżą lokalne przepisy "odpadowe"

  • PAP    25 lipca 2013 - 14:25
Spółdzielnie zaskarżą lokalne przepisy "odpadowe"

12 spółdzielni mieszkaniowych z Poznania i okolicznych gmin nie zgadza się z obowiązkiem składania deklaracji śmieciowych oraz zbierania opłat za zagospodarowanie odpadów i postanowiło złożyć skargę przeciwko uchwałom Związku Międzygminnego do sądu administracyjnego.
"O skardze zadecydowały zarządy spółdzielni. Po zebraniu pełnomocnictw od spółdzielni dla prawników sprawa trafi do sądu do końca miesiąca" - poinformował prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Osiedle Młodych Tadeusz Stachowski.

Spółdzielnie skarżą do sądu uchwały zgromadzenia Związku Międzygminnego "Gospodarka Odpadami Aglomeracji" (GOAP). Uchwały te zobowiązują spółdzielnie do składania deklaracji o wysokości opłat za zagospodarowanie odpadów w imieniu mieszkańców spółdzielni i zbierania oraz przekazywania tych opłat do Związku.

"My nie mamy możliwości weryfikacji danych zabranych od naszych mieszkańców, a podpisując deklaracje, potwierdzamy pod rygorem karno-skarbowym, że są prawdziwe. Chcemy zmiany tych uchwał. Dodatkowo złożenie deklaracji zobowiązuje nas do płacenia za każdą zadeklarowaną osobę - bez względu na to, czy ona zapłaciła, czy nie" - powiedział Stachowski.

"Nie możemy podpisać się pod groźbą karno-skarbową pod informacjami, których nie możemy zweryfikować, bo nie mamy takich narzędzi" - dodał.

Spółdzielnie protestują też przeciwko zbyt wysokim - ich zdaniem - opłatom, które są niekiedy dwa razy wyższe, niż były do tej pory. Obawiają się też, że zbyt rzadki (raz na rok) odbiór odpadów gabarytowych spowoduje, że będą musiały dodatkowo płacić za wywóz tych odpadów z terenu swoich spółdzielni.

Protestujące spółdzielnie zarządzają mieszkaniami zajmowanymi przez 450 tys. osób.

Według rzecznika ZM GOAP Waleriana Ignasiaka w ustawie, która wprowadziła nowe regulacje dotyczace zagospodarowania odpadów, spółdzielnie są traktowane jako właściciele nieruchomości i jako takie mają obowiązek składania deklaracji. "Opieramy się na naszych interpretacjach prawa i według tego spółdzielnie są właścicielami i powinny wypełniać zobowiązania ustawy" - powiedział PAP Ignasiak.

Związek Międzygminny Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej obejmuje swoim działaniem Poznań i osiem okolicznych gmin.

Od pierwszego lipca mieszkańcy terenów obsługiwanych przez GOAP muszą miesięcznie płacić 12 zł za odpady segregowane oraz 20 zł za nieposegregowane. Odpady komunalne będą odbierane minimum raz na dwa tygodnie, segregowane raz na miesiąc, a wielkogabarytowe - raz na rok.

Do tej pory deklaracje o wysokości opłat złożyło niespełna 60 proc. właścicieli nieruchomości.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • T.Garlicki odpady@wp.pl, 2013-07-28 10:18:34

    Odpady to produkt, który można zmierzyć fizycznie przez śmieciarki wyposażone w wagi i problem z głowy. Odbieranie odpadów gabarytowych raz w roku to chore, złe powinno odbierać się raz na miesiąc. Odpady zmieszane winny być odbierane dwa razy w tygodniu w okresie letnim ( 6 miesięcy w roku) a po...zostałym okresie raz w tygodniu. Odpady segregowane odbierane winny być po napełnieniu pojemników. Spółdzielnie mieszkaniowe odpowiadają za stan odpadów na swym terenie i winny wnosić o zmianę częstotliwości odbioru odpadów jak również o obniżenie stawek za odpady - odpady to surowiec/towar podlegający sprzedaż. Związek winien zastosować innowacyjną technologię selekcji i wykorzystania odpadów opisany na mej stronie, którą mogę wdrożyć z poważaniem Tadeusz Garlicki odpady@wp.pl  rozwiń