PARTNER PORTALU
  • BGK

Spółka chce wykupić zapadające się domy

  • PAP    9 sierpnia 2011 - 13:31
Spółka chce wykupić zapadające się domy

Kompania Węglowa, której kopalnia spowodowała poważne szkody górnicze w bytomskiej dzielnicy Karb, zaproponowała gminie i właścicielom odkupienie uszkodzonych budynków i mieszkań. We wtorek rozpoczęły się kolejne wykwaterowania mieszkańców.
O decyzjach Kompanii Węglowej w tej sprawie poinformowali na wtorkowej konferencji prasowej w Katowicach prezes spółki Joanna Strzelec-Łobodzińska, wiceprezes Marek Uszko oraz dyrektor techniczny fedrującej m.in. pod dzielnicą Karb kopalni Bobrek-Centrum Dariusz Rębielak.

Jak przekazała natomiast rzeczniczka bytomskiego urzędu miasta Katarzyna Krzemińska-Kruczek, we wtorek rozpoczęło się wykwaterowywanie kolejnych 52 osób mieszkających dotąd w dwóch budynkach znajdujących się przy ulicach Pocztowej i Technicznej w bytomskiej dzielnicy Karb.

Czytaj też: Bytom sie zapada

Cały czas reagujemy na sygnały inspektora budowlanego, który na bieżąco kontroluje tamtejsze budynki. Jesteśmy przygotowani na możliwość wykwaterowania kolejnych mieszkańców - powiedziała rzeczniczka. Dodała, że stan budynków w rejonie ulic Pocztowej, Technicznej i Falistej w Karbiu może się zmieniać nawet z dnia na dzień.

Według informacji Strzelec-Łobodzińskiej, mimo prowadzenia robót górniczych zgodnie z koncesją oraz ekspertyzami i zezwoleniami, dotąd - wobec licznych uszkodzeń budynków w tym rejonie - wykwaterowano pięć z nich, zamieszkałych przez 42 rodziny, łącznie 117 osób. Uszkodzone budynki pochodzą z lat 1902-1940.

Kompania Węglowa zdecydowała w poniedziałek, że zaproponuje właścicielom lokali w uszkodzonych budynkach ich odkupienie po cenach rynkowych sprzed powstania zniszczeń tak, by mogli na własną rękę poszukać sobie nowych mieszkań. Do czasu zrealizowanie tych transakcji mogą mieszkać na koszt spółki w wynajętych przez siebie mieszkaniach.

Takich właścicieli jest ok. 20. Pozostali mieszkańcy, przenoszeni teraz do hoteli robotniczych, zajmowali dotąd lokale komunalne, których właścicielem jest miasto. Spółka zaoferowała miastu przekazanie ok. 100 mieszkań (20 własnych i 80 wycofanych z przetargu przez spółkę restrukturyzacji kopalń w Bytomiu) do szybkiego odnowienia na jej koszt i umieszczenia tam wykwaterowanych lokatorów. Szczegóły operacji mają być omawiane w piątek.

Do tego każda z wykwaterowanych rodzin otrzyma w kopalnianej kasie 2 tys. zł jednorazowego odszkodowania z tytułu niedogodności związanych z przeprowadzkami.

Jak wyjaśnił Uszko, w tym rejonie eksploatacja węgla prowadzona jest od 1902 r., a kopalnia eksploatowała złoże w 19 pokładach, co każdorazowo oddziaływało na budynki na powierzchni. Wiadomo, że od 1965 r., od kiedy założona jest sieć geodezyjna na powierzchni, eksploatacja spowodowała obniżenie terenu w tym miejscu przeciętnie o ok. 18 metrów.

Wiceprezes KW zaznaczył, że przygotowując eksploatację zinwentaryzowano znajdujące się w zasięgu wpływu eksploatacji budynki, a pracujący na zlecenie spółki rzeczoznawcy ocenili, że wszystkie budynki są przystosowane do projektowanych w związku z wydobyciem odkształceń. Odkształcenia te nie zostały dotąd przekroczone.


 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.