Spółka Giesche bierze Katowice?

  • PAP/Rzeczpopspolita
  • 10-02-2011
  • drukuj
Reaktywowana w 2005 r. spółka Giesche rości sobie prawa do niemal trzeciej części Katowic, która kiedyś należała do przedwojennego koncernu o tej nazwie i za którą Polska wypłaciła amerykańskim akcjonariuszom 40 mln dolarów.
Spółka Giesche bierze Katowice?

 Jak przypomina "Rzeczpospolita", do kraju wróciły wówczas wszystkie 172 akcje, ostemplowane przez polski konsulat w USA. Niestety akcje te - jak pisze gazeta - "wyciekły" nie wiadomo jak i kiedy, a że były na okaziciela posłużyły do zarejestrowania reaktywowanej spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Teraz Giesche SA z siedzibą w Gdyni domaga się zwrotu, bądź odszkodowań za tereny w dzielnicach Giszowiec i Nikiszowiec oraz działki w śródmieściu Katowic i na Załężu, czyli trzeciej części miasta, która kiedyś należała do koncernu.

Polska prokuratura twierdzi, że akcje miały charakter kolekcjonerski i na ich podstawie nie można było reaktywować spółki. Do Sądu Rejonowego w Katowicach skierowano wniosek o wznowienie postępowania w sprawie wpisu Giesche SA do Krajowego Rejestru Sądowego.

Szczegóły - w czwartkowej "Rzeczpospolitej".
 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

A to ci dopiero kawał znakomity. Już nie Katowice, ale Giesche City!

Eterno Vagabundo, 2011-02-10 10:02:35 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE