PARTNER PORTALU
  • BGK

Spółka Wodna Andrzejewo z roku na rok coraz efektywniejsza

  • em    4 lutego 2014 - 13:17

Jak wynika z raportu za lata 2009-2013 podsumowującego efektywność działań Spółki Wodnej Andrzejewo, obecny rok może być dla niej rekordowo dobry. Sądząc po latach poprzednich spodziewany jest systematyczny wzrosty ilości wykonanych prac konserwacyjnych oraz działań związanych z odwodnianiem. Rezultatem tego jest stała poprawa bezpieczeństwa przeciwpowodziowego na terenach gmin znajdujących się w obrębie andrzejewskiej spółki.
Głównym zadaniem spółek wodnych jest konserwowanie oraz utrzymywanie w dobrym stanie istniejącej na ich terenie infrastruktury melioracyjnej, czyli m.in. rowów melioracyjnych i odwadniających czy studzienek.

Spółka Wodna Andrzejewo działająca na terenie gminy, dzięki finansowaniu z kilku źródeł, tylko w latach 2009 - 2013 roku przeprowadziła prace konserwatorskie oraz odwodnieniowe o łącznej wartości 447 088 zł. Środki na działania Spółki pozyskiwane są głównie z bieżących składek członków Spółki Wodnej to jest właścicieli nieruchomości, które znajdują się na obszarze funkcjonowania urządzeń. Ponadto ważnym źródłem dochodów są wszelkiego rodzaju dotacje, których przez
4 ostatnie lata wpłynęło 158 288 zł.

Dochód Spółki Wodnej Andrzejewo w okresie 2009 - 2013 wyniósł 699 402 zł. Z roku na rok dało się zauważyć wyraźny wzrost poziomu tego wskaźnika: w 2009 roku było to 107 303 zł, a już w 2013 -233 102 zł, czyli ponad dwa razy więcej. Wzrost dochodu pozwolił na zwiększenie ilości prac konserwatorskich na terenie gminy w ostatnim roku, m.in.: odmulenie 54,6 km rowów oraz odkrzaczenie ich na odcinku o łącznej długości 67 km. To znaczny progres w porównaniu chociażby z rokiem 2012, kiedy to odmulono 9,3 km, a odkrzaczono 14,7 km rowów.

Oznacza to, że w ciągu zaledwie jednego roku nastąpił prawie 600 procentowy wzrost ilości odmulonych kilometrów rowów oraz ponad 400procent odkrzaczonych. Te działania pozwalają na systematyczną poprawę bezpieczeństwa w kontekście podtopień czy powodzi. Lepiej utrzymana, bardziej drożna sieć melioracyjna pozwala ponadto na szybsze odprowadzanie nadwyżek wody z pól mieszkańców gminy najbardziej narażonych na lokalne podtopienia z racji ukształtowania terenu.

- W naszym przypadku współpraca z lokalną Spółką Wodną ma wymierny skutek zwłaszcza, że raporty Spółki z roku na rok są dla nas coraz lepsze. To oczywiście przekłada się na ilość prac wykonanych na obszarze gmin, dzięki czemu jest coraz mniej problemów związanych z melioracją - mówi Michał Rutkowski, Wójt Gminy Andrzejewo. To ważne zwłaszcza na równinnych terenach Gminy Andrzejewo, na których w okresie wiosny szybko topniejący śnieg stanowi zagrożenie dla mieszkańców niektórych niżej położonych gospodarstw.

Raport Spółki Wodnej Andrzejewo za lata 2009-2013 pokazuje, że z roku na rok ewentualne problemy ze stanem urządzeń melioracji wodnych na terenie Gminy będą pojawiały się coraz rzadziej i będą coraz szybciej usuwane, co z pewnością jest pozytywnie odbierane zarówno przez władze Gminy jak i jej mieszkańców.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.