PARTNER PORTALU
 • BGK

Sporne porozumienia w Wodach Polskich. Solidarność przestrzega pracowników : "Nie dają żadnej ochrony"

 • pt    14 lutego 2018 - 12:07
Sporne porozumienia w Wodach Polskich. Solidarność przestrzega pracowników : "Nie dają żadnej ochrony"
Branżowy NSZZ Solidarność właśnie skierował do pracowników komunikat (fot. ShutterStock)

Choć w Państwowym Gospodarstwie Wodnym Wody Polskie (PGW) toczą się rozmowy pomiędzy kierownictwem i pracownikami trudno mówić o znaczącej poprawie sytuacji. Wręcz odwrotnie Solidarność prosi pracowników by zgłaszali i nagrywali przełożonych, którzy zmuszają ich do podpisywania porozumień.
 • W Wodach Polskich ciągle nie są unormowane kwestie zatrudnienia pracowników.
 • Część pracowników nie chce podpisywać porozumień z pracodawcą, uważając, że są dla nich niekorzystne.
 • W PGW, które działa ledwie od 1 stycznia doszło już do zmian kadrowych w kierownictwie, zapowiedziana jest także nowelizacja dopiero co przyjętego Prawa wodnego.

Na początku lutego w Wodach Polskich doszło do spotkania związkowców z Ministrem Markiem Gróbarczykiem i kierownictwem PGW. Sytuacja w przedsiębiorstwie miała ulec poprawie, ale na razie poprawy nie widać.

Związkowcy bojkotują porozumienie?

Branżowa Solidarność właśnie skierowała do pracowników komunikat w którym pisze:

- Koleżanki i koledzy dalej wręcza się porozumienia pracownikom. Jeszcze raz kontaktowaliśmy się w tej sprawie z prawnikami. Są zgodni, że porozumień nie musicie podpisywać. Te porozumienia nie dają żadnej ochrony. Wręcz odwrotnie, podpisując je rezygnujecie dobrowolnie z przysługujących wam praw. Odmowa podpisania porozumienia nie niesie za sobą żadnych skutków prawnych.

Związkowcy dodają, że jest to oświadczenie woli jednostkowe. Każdy decyduje samodzielnie, w zależności od własnego uznania.

Czytaj też: Prawo wodne do zmiany

Solidarność pisze także, że absolutnie niedopuszczalne jest zastraszanie pracowników i zmuszanie ich do podpisywania porozumień wbrew ich woli.

- Z całej Polski docierają do nas sygnały, że zdarzają się nadgorliwi przełożeni średniego szczebla, którzy wręcz wymuszają podpisy na pracownikach. Proszę takie fakty dokumentować, np. nagrać na komórce, filmować, opisywać w formie podpisanych przez wielu pracowników notatek itd. Są to dowody na przekraczanie uprawnień pracodawcy i mogą być wykorzystane w przyszłych procesach sądowych. Mogą też być powodem roszczeń odszkodowawczych. Proszę jednocześnie zgłaszać nadużycia do nas. Na razie gromadzimy informacje i w najbardziej drastycznych sytuacjach podejmiemy odpowiednie działania – czytamy w komunikacie.

Czytaj: W Wodach Polskich narasta niepokój wśród pracowników

Związkowcy apelują także do pracodawcy o poinformowanie kierowników jednostek podległych, w jaki sposób mają się zachowywać, aby „nie łamali prawa i nie robili sobie sami krzywdy, krzywdząc przy tym ludzi”.

Porozumienia powodują konflikt, ponieważ zdaniem NSZZ są niezgodne z prawem pracy, oferuje się w nich także niższe zarobki.

- Pracownikom lepiej zarabiającym, którzy przyszli do Wód Polskich z jednostek samorządu terytorialnego zmniejszono wynagrodzenia równając je w dół do poziomu beznadziejnych warunków wynagradzania, które obowiązują w administracji rządowej po 10 latach zamrożenia płac. Działanie to nie było konsultowane w żaden sposób ze związkami zawodowymi - pisze związek.×
KOMENTARZE (10)

 • q, 2018-02-15 21:11:24

  Do hajer: Jeżeli Frasyniuk znieważył policjantów to dobrze , że przyszli po niego. Niezależnie od władzy.
 • quitter, 2018-02-15 14:54:41

  Trzymajcie się ludzie, ja mam dogadałem już nową pracę i w przyszłym tygodniu spadam z tego bałaganu. A pozwolenia wodnoprawne na to co zostało złożone w styczniu to może będą w lipcu.
 • Zrezygnowany, 2018-02-14 20:17:45

  To co się dzieje w chwili obecnej to brak jakiegokolwiek poszanowania pracowników, oraz samego społeczeństwa, którzy pretensje będą mieli nie do władz, tych którzy doprowadzili do tego chaosu tylko właśnie do nas...tych którzy pracują nie wiedząc za co i dla kogo. Każą nam wszystko przeorganizowywać..., robić rzeczy niosące za sobą b.duże konsekwencje, na pytanie kiedy otrzymamy stosowne dokumenty dotyczące płacy oraz zakresy obowiązków odsyłają nas stale - na zasadzie Nie Wiem. Ponoć część RZGW otrzymało porozumienia, gdzie brano pod uwagę widełki, część nic nie ma. Ponoć jesteśmy jednym przedsiębiorstwem a już na starcie różnicuje się m.in. płace. A miało być tak pięknie. Wyszło jak zawsze.  rozwiń