PARTNER PORTALU
  • BGK

Spotkania ws. budowy elektrowni wiatrowych w Kraśniku

  • AT    4 kwietnia 2012 - 20:31
Spotkania ws. budowy elektrowni wiatrowych w Kraśniku

W poniedziałek i wtorek (2 i 3 kwietnia 2012 r.) odbyły się konsultacje społeczne dot. budowy farmy wiatrowej na terenie gminy Kraśnik. Przedstawiciele firmy Contino Kraśnik podczas spotkań informacyjnych z mieszkańcami sołectwa Dąbrowa Bór oraz Kraśnika zaprezentowali koncepcję tego projektu.
W spotkaniach uczestniczył również Romulad Bogusz z Centrum Środowiska i Rozwoju oraz Tomasz Węgrzyn, sołtys wsi Łęki Dukielskie, gdzie od trzech lat działa farma wiatrowa. Planowana inwestycja wzbudza duże zainteresowanie, zarówno wśród mieszkańców jak i przedstawicieli lokalnych władz. Podczas spotkań obecni byli m. in. wójt gminy Kraśnik Mirosław Chapski oraz przewodniczący rady gminy Kraśnik Andrzej Hanaj.

Czytaj też: Konsultacje ws. farmy wiatrowej

Opinie mieszkańców dotyczące budowy farmy są podzielone. Ludzie obawiają się, że na ich terenie zlokalizowane będą stare, zużyte wiatraki. Ich obawy rozwiewał Paweł Malarz, przedstawiciel firmy Contino.

- Gwarantuję, że farmę wiatrową w Kraśniku będą tworzyły fabrycznie nowe turbiny, najwyższej jakości. W naszej działalności nie korzystamy z urządzeń pochodzących z odzysku - mówił.

Osoby przeciwne inwestycji boją się również infradźwięków oraz szumu, który emitują turbiny. Ich obawy rozwiewał Tomasz Węgrzyn, sołtys wsi Łęki Dukielskie.

- Od trzech lat w odległości 850 m od mojego domu stoi wiatrak. Ani ja , ani moja rodzina nie odczuwamy żadnych uciążliwości z nim związanych - mówił.

Wśród obecnych na spotkaniu nie brakowało również zwolenników inwestycji.

- Nikt nie ma wątpliwości, że energia jest nam potrzebna. Zielona, ekologiczna energia to nasza przyszłość. Musimy myśleć perpektywicznie, o przyszłości naszych dzieci, wnuków. Ja tę inwestycję popieram – powiedział jeden z mieszkańców Kraśnika.

Podczas spotkań mieszkańcy wyrazili chęć wyjazdu na istniejącą farmę wiatrową, co pomogłoby im przekonać się jak w rzeczywistości wygląda taka inwestycja. Przedstawiciele inwestora bardzo pozytywnie odnieśli się do tego pomysłu.

- Jeśli znajdą się chętni zorganizujemy wyjazd na farmę wiatrową. Możemy odwiedzić Łęki Dukielskie lub inną, wybraną przez Państwa farmę. – powiedział Paweł Malarz z Contino.

Przedstawiciele inwestora zwrócili również uwagę na korzyści jakie z takiej inwestycji odniesie cała Gmina. Wpływy do budżetu z tytułu podatku od nieruchomości mogą wynieść nawet ok. 1 mln zł rocznie. To znaczna kwota, którą władze gminy mogą wykorzystać na dowolny cel i zaspokoić najbardziej palące w danym momencie potrzeby mieszkańców.

Obecny na spotkaniu wójt gminy Kraśnik, Mirosław Chapski, zwrócił uwagę na aspekt ekologiczny energetyki wiatrowej.

- Jestem zwolennikiem wytwarzania energii w sposób przyjazny człowiekowi. Dbałość o otaczające środowisko to nasz obowiązek – powiedział.

Były to pierwsze spotkania informacyjne z mieszkańcami gminy Kraśnik.

- Zależy nam, aby planowana przez nas inwestycja została zaakceptowana przez władze gGminy i lokalną społeczność. Dlatego zorganizowaliśmy te spotkania. Chcieliśmy poznać ich zdanie na ten temat oraz rozwiać wszelkie wątpliwości – powiedział Paweł Malarz, przedstawiciel firmy Contino.

Planowany przez firmę Contino projekt farmy wiatrowej Kraśnik zakłada lokalizację 7 nowoczesnych turbin o mocy do 3 MW każda, zlokalizowanych na wzniesieniach w okolicy istniejącego wysypiska śmieci. Jeśli wszelkie prace planistyczne przebiegną zgodnie z planem budowa elektrowni wiatrowej może rozpocząć się w 2015 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: