PARTNER PORTALU
  • BGK

Spotkanie nadzorujących wodę pitną

  • PAP    3 października 2011 - 20:26
Spotkanie nadzorujących wodę pitną

Propozycje zmian w unijnym prawodawstwie dotyczącym wody pitnej i doświadczenia krajów UE w nadzorowaniu jakości wody są omawiane podczas zorganizowanego w Poznaniu spotkania przedstawicieli ENDWARE - Europejskiej Sieci Nadzorujących Wodę do Picia.
Rozpoczęte w poniedziałek dwudniowe, 30. Spotkanie ENDWARE (ang. European Network of Drinking Water Regulators) to pierwsze spotkanie tej grupy w Polsce. Organizowane jest w związku z polską prezydencją. W wydarzeniu uczestniczy ponad 30 osób z 18 krajów, przedstawicieli organów i instytucji nadzorujących wodę do picia w krajach Unii Europejskiej.

"To nie są oficjalni przedstawiciele rządów i nie są na posiedzeniach prezentowane żadne stanowiska rządowe, jest to grupa ekspertów. Dokumenty, które wypracowuje ta grupa, przedstawiane są Komisji UE ds. Środowiska" - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej wielkopolski inspektor sanitarny Andrzej Trybusz.

Jak dodał, ENDWARE może m.in. proponować zmiany w obowiązującej unijnej dyrektywie w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

Główny Inspektor Sanitarny Przemysław Biliński poinformował, że unijne prawodawstwo odnośnie wody do picia wymaga ciągłego uzupełniania. Dotyczy to m.in. potrzeby monitorowania kolejnych parametrów wody.

"Woda pobierana ze źródeł głębinowych czy rzek potrafi mieć zanieczyszczenia, których wcześniej byśmy się nie spodziewali. Mogą to być np. pozostałości leków. Stwierdzono to np. w głównych rzekach Francji czy Anglii. Ta woda trafia do produkcji, jest czyszczona, filtrowana. Świadomość, że mogą tam być pozostałości leków powoduje jednak, że pojawia się konieczność wdrażania nowych metod badań pod tym kątem" - powiedział Biliński.

Główny Inspektor Sanitarny poinformował w poniedziałek o udzieleniu autoryzacji Laboratorium Badania Wody i Gleby Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu do badań materiałów i wyrobów stykających się z wodą przeznaczoną do spożycia przez ludzi.

Poznańskie laboratorium jest pierwszym w Polsce, które otrzymało taką autoryzację. Oznacza to, że może badać materiały i urządzenia, np. rury, uszczelki, armaturę czy spoiwa, które będą miały kontakt z wodą pitną i będą używane na terenie Polski i państw UE. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.