PARTNER PORTALU
  • BGK

Sprawa sprzedaży MPEC znów stanie na sesji RM

  • PAP    10 września 2013 - 12:19
Sprawa sprzedaży MPEC znów stanie na sesji RM

Na sesji Rady Miasta Białystok pod koniec września lub pod koniec października radni zajmą się projektem uchwały dot. cofnięcia prezydentowi miasta zgody na sprzedaż komunalnej spółki MPEC. Wszystko zależy od tego, kiedy prawnicy magistratu zaopiniują projekt.
 ZAKTUALIZOWANE.Jak poinformował przewodniczący Rady Miasta Białystok Włodzimierz Kusak (PO), najbliższa sesja planowana jest na 30 września, a kolejna - na 28 października.

Powiedział, że jeśli opinia prawna do uchwały, przygotowana przez urząd prezydenta, będzie gotowa do 19 września, projekt uchwały trafi pod obrady rady jeszcze we wrześniu. Kusak dodał, że zwykle prezydent opiniuje projekty uchwał "bardzo szybko".

Projekt złożony przez grupę radnych opozycyjnych (PiS i SLD) i niezależnych, to reakcja na decyzję władz miasta, by rozpocząć poszukiwania kupca na Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej.

Pod projektem, który trafił do biura Rady Miasta w miniony piątek, podpisało się 13 radnych z PiS, SLD i radni niezależni. To projekt uchwały zmieniającej uchwałę z listopada 2012 roku, w której Rada Miasta dała prezydentowi zgodę na zbycie udziałów w komunalnej spółce MPEC.

Czytaj też: Władze Białegostoku szukają kupca na MPEC

------------------WCZEŚNIEJSZA WIADOMOŚĆ-----------------------

Grupa białostockich radnych złożyła projekt uchwały, by Rada Miasta cofnęła prezydentowi Białegostoku zgodę na sprzedaż Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. To reakcja na decyzję władz miasta, by rozpocząć poszukiwania kupca.

Jak poinformował Rafał Rudnicki (PiS), chodzi o projekt uchwały zmieniającej uchwałę (z listopada 2012 roku), w której Rada Miasta dała wówczas prezydentowi zgodę na zbycie udziałów w komunalnej spółce MPEC. Pod projektem, który trafił do biura Rady Miasta, podpisało się 13 radnych z PiS, SLD i radni niezależni.

Wnioskodawcy proponują w projekcie uchwały, by Rada Miasta nie zgodziła się na zbycie wszystkich udziałów gminy w MPEC oraz nie wyraziła zgody na "wystąpienie Gminy Białystok z Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej".

"Mamy nadzieję, że przewodniczący Rady Miasta Białystok nie będzie blokował tego projektu uchwały i jak najszybciej trafi on pod obrady Rady Miasta Białystok. Uchwała jest odpowiedzią na wolę wyrażoną przez prawie 55 tys. białostoczan, którzy w referendum opowiedzieli się przeciwko sprzedaży MPEC" - powiedział Rudnicki.

W miniony czwartek prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski wydał zarządzenie ws. przeznaczenia do zbycia udziałów tej spółki. Na przełomie września i października ukażą się oficjalne ogłoszenia o zaproszeniu do negocjacji, skierowane do przyszłych nabywców.

Plan zakłada sprzedaż 100 proc. udziałów w spółce MPEC. Nabywca będzie mógł kupić bezpośrednio 85 proc. udziałów. Pula pozostałych maksymalnie 15 proc. przeznaczona jest do nieodpłatnego nabycia przez byłych i obecnych pracowników.

Władze miasta szacują, że cała procedura wyłonienia ewentualnego nabywcy - łącznie z podpisaniem z nim umowy - powinna potrwać nie dłużej niż pół roku. Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski zaznaczył jednak, że do sprzedaży MPEC może dojść lub nie, bo miasto nie zamierza sprzedać spółki za wszelką cenę. "Nie zaakceptuję niskiej ceny" - mówił.

Nie chciał jednak powiedzieć, jaka cena za MPEC byłaby dla miasta satysfakcjonująca. Nie ujawnił też wyceny spółki, którą na zlecenie miasta wraz z innymi potrzebnymi analizami prawnymi i ekonomicznymi przygotowała firma doradcza.

W maju w Białymstoku odbyło się referendum lokalne ws. prywatyzacji MPEC. Jego inicjatorami byli m.in.: opozycyjne PiS, organizacje społeczne, związki zawodowe, spółdzielnie mieszkaniowe. Z powodu zbyt niskiej frekwencji - poniżej 30 proc. - referendum było nieważne. Większość głosujących opowiedziała się przeciwko planom sprzedaży spółki.

Według władz miasta, pieniądze z prywatyzacji MPEC miałyby być przeznaczone na wkłady własne miasta do nowych inwestycji w nowej perspektywie finansowej UE.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.