PARTNER PORTALU
  • BGK

Sprawdź co zmieni się w rozkładzie śląskich PR

  • PAP    5 grudnia 2011 - 16:51
Sprawdź co zmieni się w rozkładzie śląskich PR

Więcej pociągów relacji Tychy-Sosnowiec i Bytom-Gliwice, nieco mniej z Katowic do Krakowa oraz zawieszenie kursowania pociągów z Tarnowskich Gór do Opola i Katowic do Bohumina - to najważniejsze zmiany w rozkładzie Śląskiego Zakładu Przewozów Regionalnych.
O nowym rozkładzie jazdy, który będzie obowiązywał od 11 grudnia, przedstawiciele spółki poinformowali podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Katowicach.

Każdej doby Przewozy Regionalne w woj. śląskim będą uruchamiały średnio 480 pociągów. Wcześniej było ich 562, a od października, gdy linię Częstochowa-Gliwice przejęła nowa, regionalna spółka o nazwie Koleje Śląskie - 465.

Według nowego rozkładu, znacząco więcej niż dotychczas pociągów Przewozów Regionalnych będzie jeździło na trasie Tychy Miasto-Sosnowiec Główny-Tychy Miasto - 64 zamiast dotychczasowych 34 oraz Bytom-Gliwice-Bytom - 22 zamiast 8.

Kilka dotychczasowych tras zostanie wydłużonych lub połączonych w jedną. Np. pociągi odjeżdżające o godz. 13.08 z Katowic do Kielc, będą jechały dłuższą trasą, do Kozłowa, a te z 6.09 będą jechały do Sędziszowa. Bezpośrednim pociągiem będzie można dojechać ze Skarżyska Kamiennej do Częstochowy. Dotychczas tę trasę trzeba było pokonywać dwoma pociągami, ze Skarżyska do Kielc i z Kielc do Częstochowy. Połączone zostaną także relacje pociągów na linii Cieszyn-Zebrzydowice-Czechowice Dziedzice-Oświęcim.

Poza tymi dobrymi wieściami dla pasażerów są także i złe. Z powodu niskiej frekwencji zawieszone będzie kursowanie ośmiu pociągów na trasie Tarnowskie Góry-Opole. Zawieszone zostanie też kursowanie pociągów z Katowic do czeskiego Bohumina, co przedstawiciele Przewozów Regionalnych tłumaczą brakiem finansowania przez Ministerstwo Infrastruktury. Z 22 pociągów relacji Katowice-Kraków-Katowice pozostanie 17. W tym przypadku powodem jest remont linii kolejowej.

O nowym rozkładzie jazdy Śląski Zakład Przewozów Regionalnych będzie informował pasażerów m.in. w komunikatach megafonowych, ulotkach, plakatach i za pośrednictwem dodatkowych punktów informacji na dworcu w Katowicach. Od 10 do 12 grudnia pasażerowie będę mogli korzystać z całodobowej infolinii (nr tel.782-554-978).

Od 1 października Przewozy Regionalne - które są największym pasażerskim przewoźnikiem kolejowym w Polsce - mają na torach w woj. śląskim konkurencję w postaci powołanej przez samorząd województwa spółki - Kolei Śląskich.

Czytaj też: Przewozom Regionalnym rozjeżdżają się tory

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.