PARTNER PORTALU
  • BGK

Sprzeciw wobec likwidacji 811 w Sosnowcu

  • esosnowiec.pl    6 listopada 2012 - 11:31
Sprzeciw wobec likwidacji 811 w Sosnowcu

Mieszkańcy sosnowieckiego Zagórza ze sporym niepokojem przyjęli zmianę rozkładu jazdy przygotowaną przez KZK GOP. Podkreślają, że szczególnie dokuczliwa będzie likwidacja linii 811 w weekendy.
Mieszkańców Sosnowca, którzy nie godzą się na zmianę rozkładu jazdy zaproponowaną przez KZK GOP, zostali wsparci przez stowarzyszenie Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego. Wystosowano na tę okoliczność specjalny list, który zawiera stanowisko wobec szykowanych zmian.

„(...) Zdecydowanie największym błędem jest likwidacja w soboty i niedziele linii 811. Jest to najpopularniejsza linia w Zagłębiu, szczególnie dla mieszkańców Zagórza i innych dzielnic Sosnowca, a także sporej części Dąbrowy Górniczej. Z autobusów tej linii, będącej kręgosłupem regionu, korzysta w weekend wielu pasażerów dojeżdżających na zajęcia na uczelni, do pracy, na dworzec PKP w Sosnowcu i w Katowicach (duże centra przesiadkowe), na popularne w Dąbrowie Górniczej targowisko na „Redenie" i do innych ważnych miejsc przy trasie tej linii. Likwidacja kursów 811-tki w dni wolne, pomimo iż wprowadzono korektę rozkładu jazdy pokrewnych linii 808, 815 i 835, powoduje dużą asynchronizację w godzinach i minutach odjazdów. Sytuację, w której z głównego przystanku w Zagórzu w kierunku Katowic dwa autobusy odjeżdżają w ciągu 10 minut, po czym następuje 40-50 minutowa luka (...)" - czytamy w liście przedstawicieli Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego.

Podkreślają oni również, że likwidacja sobotnio-niedzielnych kursów budzi zdziwienie o tyle, że frekwencja na tej linii należy do jednej z największych w regionie, a wpływy ze sprzedaży biletów na pewno są dużo wyższe niż z innych "bocznych" linii, zwłaszcza biorąc pod uwagę częstotliwość kontroli biletów i rodzaj pasażera, który z tej linii korzysta.

W KZK GOP tłumaczą, że zakres zmian komunikacyjnych w Zagłębiu Dąbrowskim jest podyktowany w części postulatami samych mieszkańców.

- Spływały do nas prośby odnośnie dodatkowych połączeń w rejonie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w dzielnicy Dańdówka. Od 1 listopada obszar ten jest obsługiwany przez linię 835, która będzie stamtąd jechać w kierunku Dąbrowy Górniczej ulicą Braci Mieroszewskich. Linia będzie dostępna także w weekendy. Ta zmiana spowodowała decyzję o likwidacji linii 811 w weekendy. Zwyczajnie te autobusy by się dublowały - tłumaczy Anna Koteras, rzeczniczka KZK GOP.

Wyjaśnia ona, że każda zmiana wprowadzana przez związek jest monitorowana.

- Zawsze staramy się, żeby połączenia były efektywne i uzasadnione ekonomiczne. Przyjrzymy się zmianom. Układ komunikacyjny jest zawsze dynamiczny. Nie chcę jednak deklarować jednoznacznie, że zlikwidowane połączenia będą przywrócone - zaznacza. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Pasazer, 2012-11-25 15:48:27

    Co za bzdura, 835 nie jedzie do Dąbrowy Górniczej, więc w zaden sposób nie dublowałby się z 811