PARTNER PORTALU
  • BGK

Sprzedawcom prądu daleko do opieki społecznej

  • wnp.pl (Ireneusz Chojnacki)    14 lutego 2012 - 16:29
Sprzedawcom prądu daleko do opieki społecznej

- W zakresie ochrony odbiorców wrażliwych obowiązki sprzedawców i ośrodków pomocy społecznej powinny być wyraźnie rozdzielone zgodnie z kompetencjami. Sprzedawcy nie powinni wykonywać zadań opieki społecznej - mówi Marek Kulesa, dyrektor Biura Towarzystwa Obrotu Energią.
Towarzystwo Obrotu Energią podkreśla, że wiele zapisów projektu nowego prawa energetycznego skierowanego do konsultacji wychodzi naprzeciw ustaleniom z wcześniejszych prac, ale część propozycji wzbudza wasze wątpliwość. Dlaczego nie do końca zgadzacie się z koncepcją ochrony odbiorców wrażliwych?

- Od samego początku dyskusji nad sposobem wsparcia dla odbiorców wrażliwych wskazywaliśmy, że przyjęty kierunek rozwiązań nakładających na sprzedawców energii elektrycznej obowiązki de facto z zakresu opieki społecznej jest wątpliwy. Najlepiej byłoby, żeby za pomoc odbiorcom wrażliwym odpowiadały w całości ośrodki pomocy społecznej, które są do takiej działalności powołane. W trakcie dyskusji nad założeniami do projektu nowego prawa energetycznego taki wariant został jednak zanegowany. Jedyną koncepcją akceptowalną przez resort gospodarki okazało się rozwiązanie polegające na sprzedaży odbiorcom wrażliwym energii elektrycznej po obniżonej cenie z jednoczesną rekompensatą utraconych przychodów z budżetu.

Nie ma zatem co brnąć w warianty, które obecnie skazane są na niepowodzenie i dlatego nie proponujemy teraz przeniesienia całkowitej obsługi odbiorców wrażliwych na ośrodki pomocy społecznej. Niemniej uważamy, że powinno być dla sprzedawców całkowicie jasne, kto do pomocy jest uprawniony i na jakich zasadach. W związku z tym proponujemy, żeby tej kwalifikacji całościowo dokonywały ośrodki pomocy społecznej, a nie sprzedawcy energii elektrycznej jak to jest zapisane w projekcie nowego prawa energetycznego.

Sprzedawcy powinni dostawać z ośrodków pomocy społecznej komplet dokumentów na temat osób/rodzin uprawnionych do korzystania z ulgowej ceny energii. Ich rola powinna się sprowadzać tylko określenia ilości energii zużywanej przez odbiorców wrażliwych i odpowiedniej do tego sprzedaży tej energii z tzw. ryczałtem. W zakresie ochrony odbiorców wrażliwych obowiązki sprzedawców i ośrodków pomocy społecznej powinny być wyraźnie rozdzielone zgodnie z kompetencjami. Sprzedawcy nie powinni wykonywać zadań opieki społecznej.

Więcej czytaj tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.