PARTNER PORTALU
  • BGK

Sprzedaż akcji SPEC rozpoczęta. Prywatyzacja nie musi być szybka

  • MAX/mat.pras/przegląd prasy    11 lutego 2011 - 13:07
Sprzedaż akcji SPEC rozpoczęta. Prywatyzacja nie musi być szybka

Ratusz rozpoczął proces wyboru inwestora, który kupi Stołeczne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Szukamy stabilnego i wiarygodnego partnera, nie dążymy do szybkiego przeprowadzenia transakcji – zaznacza wiceprezydent Warszawy Jarosław Kochaniak.
ZAKTUALIZOWANY. Dziś Urząd Miasta Stołecznego Warszawy opublikował oficjalne ogłoszenie o zaproszeniu do negocjacji w sprawie nabycia akcji Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (SPEC). Doradcą transakcyjnym m.st. Warszawy w procesie prywatyzacji SPEC jest konsorcjum kierowane przez Bank Zachodni WBK.

Jak przewiduje magistrat, proces prywatyzacji SPEC powinien przebiegać z dynamiką naturalną w przypadku tego typu transakcji, ale nie będzie finalizowany za wszelką cenę. - Zdajemy sobie sprawę, jak atrakcyjną spółką jest SPEC i jak unikalna jest to transakcja w tej części Europy. Dlatego też, kluczową kwestią będzie wybranie inwestora, który zaproponuje najbardziej korzystne warunki nabycia akcji, i którego ocenimy jako stabilnego i wiarygodnego partnera dla miasta, a nie dążenie do szybkiego przeprowadzenia transakcji  – mówi wiceprezydent m.st. Warszawy Jarosław Kochaniak.

Jak podkreślają urząd miasta i doradca, nie ma założeń co do wyboru konkretnego typu inwestora. Brani są pod uwagę zarówno inwestorzy branżowi, jak i finansowi. - Decydować będą przedstawione parametry transakcyjne. W ciągu sześciu następnych tygodni spodziewamy się odpowiedzi na zaproszenie do negocjacji, czyli ofert niewiążących – mówi Rafał Skowroński, dyrektor departamentu doradztwa ORK Banku Zachodniego WBK. Dopiero po tym czasie będziemy oceniać zainteresowanie spółką. Bazując jednak na obserwacjach informacji udzielanych mediom przez potencjalnych inwestorów spodziewamy się, że to zainteresowanie będzie bardzo duże – dodaje Rafał Skowroński.

Inwestorzy, którzy odbiorą memorandum informacyjne i złożą swoje oferty do 28 marca, o decyzji prezydenta m.st. Warszawy w sprawie zaproszenia ich do kolejnego etapu zostaną poinformowani do 20 kwietnia 2011 r.

SPEC to wiodąca spółka ciepłownicza w Polsce, zarządzająca największym systemem ciepłowniczym w Unii Europejskiej i jednym z największych na świecie, o długości ponad 1700 km. Przedsiębiorstwo zaspokaja około 80% potrzeb cieplnych miasta Warszawy, ogrzewając prawie 19 tys. obiektów. Specjalizuje się też w budowie i modernizacji sieci, przyłączy oraz węzłów cieplnych. Spółka osiągnęła w 2009 r. blisko 1,3 mld zł przychodów netto ze sprzedaży. Pracownikom spółki będzie przysługiwało prawo do nieodpłatnego nabycia do 15% akcji.   

--------------------------------------------------------------------- 

Złodzieje. Hańba. Sprzedawczyki! – takie okrzyki wznosili związkowcy SPEC na czwartkowej sesji Rady Warszawy. Przyszli ubrani na czarno, na znak żałoby i protestu, bo nie zgadzają się na planowaną przez ratusz sprzedaż ich firmy – informuje „Życie Warszawy”.

Radni nie podejmowali wczoraj żadnej decyzji w sprawie SPEC. Ale czują się niedoinformowani. Domagali się od urzędników relacji z przygotowań miasta do prywatyzacji, reklamowanej jako największa transakcja samorządowa w Polsce.

– Rozpoczynamy procedurę prywatyzacji SPEC, która będzie prowadzona w trybie negocjacji. Do 28 marca inwestorzy mają czas na składanie niewiążących propozycji zakupu akcji w spółce. Miasto nie później, niż do 20 kwietnia wyłoni grupę podmiotów, z którymi będzie prowadzić dalsze rozmowy. Podmioty te otrzymają możliwość dostępu do bardziej szczegółowych informacji na temat spółki – wyjaśniał wiceprezydent Warszawy Jarosław Kochaniak.

SPEC dysponuje najdłuższą siecią przesyłową w Unii Europejskiej.

Czytaj też:

SPEC zainwestuje miliard i liczy na wzrost udziału w rynku

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • JuliO, 2011-02-11 11:20:03

    Ale widać LUD kocha go miłością BEZGRANICZNĄ - chce to płacze i płaci, ale wie za to komu ...
  • zaspany słoń, 2011-02-11 10:15:25

    Sprzedali już wszystko co się dało kapitałowi zachodniemu a teraz już biorą się za mienie komunalne takie jak ciepłownie, wodociąg,i śmieciarnie i komunikację miejską, co stanowi ostatni monopol państwa pozostający do sprzedania. Te ciepłownie itd. kupią zapewnie ich kumplowie albo rodzina i interes... będzie się kręcić. Zwykli ludzie zaś, mieszkańcy miast, od tej pory, będą płacić większe czynsze, za wodę. ogrzewanie, śmieci etc. Oni, ci co to wymyślili, pobudowali już sobie pałacyki a więc nie muszą płacić miastu czynszu a na drogie ogrzewanie, wodę i śmieci, ich przecież stać. Co tam obchodzą ich biedni mieszkańcy miast. W Stargardzie Szczecińskim są najdroższe czynsze po 7,39 zł za m2. Mają wkrótce zdrożeć. To nawet w Szczecinie są tańsze, po 6,50 zł za m2 a w Koszalinie do niedawna były po 4,10 zł za m2. Za to prezydent Stargardu urzęduje już trzecią kadencję. Najpierw był w PO, potem przepisała się do PiS a teraz udaje, że jest bezpartyjny.  rozwiń