PARTNER PORTALU
  • BGK

Śremski PEC na sprzedaż. Burmistrz zaskoczony

  • Tydzień Ziemi Śremskiej    30 sierpnia 2013 - 12:03
Śremski PEC na sprzedaż. Burmistrz zaskoczony

Wkrótce ma dojść do sprzedaży śremskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Ta wiadomość zaskoczyła zarówno burmistrza, jak i szefostwo największego odbiorcy energii cieplnej, śremskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.
Spółka, której właścicielem jest grupa kapitałowa Ideon, do niedawna Centrozap, a prezesem zarządu i dyrektorem naczelnym Ireneusz Król, ma zostać sprzedana, by zaspokoić wierzycieli Ideonu.

Wierzyciele giełdowej spółki Ideon, która cztery miesiące temu złożyła wniosek o upadłość z możliwością zawarcia układu, zaakceptowali w czwartek propozycje firmy i przyjęli układ. Kwota wierzytelności objętych układem przekracza 160,3 mln zł.

Wstępne zgromadzenie wierzycieli Ideonu (dawniej Centrozap) odbyło się w czwartek w Sądzie Rejonowym w Katowicach. (...) Do grupy kapitałowej Ideonu należy m.in. warte ok. 30 mln zł Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Śrem. Akcje i majątek tej formy są zabezpieczeniem banków. Ideon planuje sprzedaż PEC-u Śrem, a środki z tej transakcji mają trafić bezpośrednio do wierzycieli posiadających zabezpieczenia - komunikat tej treści sygnowany przez Polską Agencję Prasową pojawił się pod koniec pierwszej dekady sierpnia.

Burmistrza zamurowało

-.... Zamurowało mnie. Taka jest moja odpowiedź - powiedział Adam Lewandowski, kiedy poprosiliśmy go o komentarz na temat planowanej sprzedaży PEC-u.- Trzy tygodnie temu rozmawialiśmy z prezesem na temat podniesienia jednej z bramek rurociągu, natomiast na temat sprzedaży nic nie wiem - dodał.

Pytany o wpływ na decyzje dotyczące PEC-u burmistrz powiedział, że jedyny, jaki ma samorząd, to taki, jak wówczas, kiedy ciepłownia trafiała w ręce Centrozapu i negocjowali stabilność cen i zasad funkcjonowania firmy na rzecz miasta.

- To, że mają problemy finansowe nie było tajemnicą. Mieliśmy nawet spotkanie na temat tego, czy nie ma zagrożenia dla dostaw ciepła dla mieszkańców i zarząd spółki zapewniał, że wszystko jest pod kontrolą - relacjonował zaskoczony burmistrz, który od nas dowiedział się o planach sprzedaży jedynego dostawcy ciepła dla śremian.

Burmistrz zapowiedział, że będzie się kontaktował z prezesem PEC-u i dodał, że to władze spółki powinny poinformować władze samorządowe o planowanych zmianach.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.