PARTNER PORTALU
  • BGK

Środki na budowę mieszkań do końca marca

  • PAP    8 stycznia 2014 - 11:23
Środki na budowę mieszkań do końca marca

Do końca marca gminy mogą składać w Banku Gospodarstwa Krajowego wnioski o dofinansowanie budowy mieszkań socjalnych i komunalnych - ­powiedział w środę PAP wicedyrektor w BGK Bogusław Białowąs. W latach 2014-2015 gminy planują ubiegać się o 440 mln zł.
Wicedyrektor Departamentu Usług Agencyjnych BGK podkreślił, że wsparciem ma być też objęta budowa mieszkań chronionych, noclegowni oraz domów dla bezdomnych.

Od 2006 roku na program budownictwa socjalnego rząd przeznaczył ponad 450 mln zł, z czego w ubiegłym roku ponad 80 mln zł.

BGK od kilku lat prowadzi badanie ankietowe wśród gmin i powiatów dotyczące ich planów mieszkaniowych. W tym roku zamierzają oni złożyć w banku ponad 400 wniosków na blisko 260 mln zł, z czego 56 proc. miałoby trafić na budowę lokali socjalnych, a ok. 30 proc. - mieszkań komunalnych. Reszta wsparcia ma być przeznaczona m.in. na budowę noclegowni oraz domów dla bezdomnych. Tegoroczna ustawa budżetowa przewiduje na ten cel 80 mln zł.

"Z dotychczasowych doświadczeń wynika, że z prognozowanych wniosków do BGK wpływa mniej niż połowa" - zaznaczył Białowąs.

By gmina mogła przystąpić do programu, musi mieć własne środki na realizację przedsięwzięcia. BGK nie sprawdza, z jakiego źródła one pochodzą, na przykład z kredytu czy obligacji.

Rządowy program wspierający budownictwo socjalne i komunalne powstał w 2006 roku. Państwo dopłaca gminom, powiatom lub organizacjom pożytku publicznego od 30 do 50 proc. wartości inwestycji. To pomoc bezzwrotna, pod warunkiem, że inwestor nie pozbędzie się nieruchomości lub nie zmieni jej przeznaczenia w ciągu 15 lat od jej powstania. Podobne rozwiązania stosują z powodzeniem m.in. Niemcy i Francja.

Standard budowanych w ramach programu mieszkań jest zróżnicowany. Zależy m.in. od ich położenia. W większości przypadków są one wykonane w tradycyjnej technologii i nie odbiegają jakością od mieszkań budowanych przez deweloperów. Ich amortyzacja wynosi średnio 100 lat.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.