PARTNER PORTALU
  • BGK

Środki na odbudowę wod-kan po powodzi

  • Patrycja Batóg    10 sierpnia 2010 - 14:02

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska we Wrocławiu udzieli pomocy finansowej na naprawę szkód wyrządzonych przez sobotnią powódź.
Milionowe dotacje zostaną przeznaczone na odbudowanie m.in.: zniszczonych oczyszczalni ścieków, sieci wodociągowych i kanalizacyjnych.

- Każdy wójt i burmistrz z gmin w zlewni Nysy Łużyckiej otrzymał od nas informację o możliwości wsparcia finansowego – mówi Marek Mielczarek, prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu. - Przekażemy środki tylko na naprawę infrastruktury związanej z ochroną środowiska i gospodarką wodną – zaznacza.

Fundusz do końca tego roku przeznaczy na te cele do 8 milionów złotych. WFOŚiGW pomoże również w pozyskiwaniu środków z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

Na Dolnym Śląsku rozpoczęło się szacowanie strat. Wzdłuż odcinka Nysy Łużyckiej od Sieniawki, przez Bogatynie, Radomierzyce są zniszczone wszystkie ujęcia wody. Powódź wyrządziła także zniszczenia w zlewniach rzek Kwisa i Bóbr.

Środki z funduszu pomogą w odbudowie m.in. zniszczonych oczyszczalni ścieków, sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, zalanych kotłowni w obiektach użyteczności publicznej czy składowisk odpadów komunalnych.

- Musimy jak najszybciej uruchomić wodociągi. Najważniejsze zadanie na dzisiaj, to dostarczenie wody pitnej dla mieszkańców zalanych terenów oraz ich sanitacja – ocenia Mielczarek.

O bezzwrotną dotację z WFOŚiGW mogą ubiegać się samorządy, powołane przez nie związki i stowarzyszenia oraz spółki z większościowym udziałem jst a także jednostki budżetowe. Wnioskodawcy muszą dołączyć do uproszczonych wniosków protokóły z komisyjnego oszacowania strat.

- Pracownicy funduszu odwiedzą gminy dotknięte przez żywioł i pomogą przy przygotowaniu takich wniosków - zapewnia prezes WFOŚiGW.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.