PARTNER PORTALU
 • BGK

Środki unijne na gospodarkę odpadami bezpieczne do 30 czerwca

 • Piotr Toborek    15 maja 2017 - 07:26
Środki unijne na gospodarkę odpadami bezpieczne do 30 czerwca
Ciągle jeszcze nie zostały przyjęte wojewódzkie plany gospodarki odpadami w trzech regionach (fot.pixabay.com)

Co z naborami wniosków z funduszy unijnych na gospodarkę odpadami? Przyjęcie z opóźnieniem wojewódzkich planów gospodarki odpadami i planów inwestycyjnych nie będzie skutkowało odcięciem samorządów od funduszy europejskich na gospodarkę odpadami.
• Ciągle jeszcze nie zostały przyjęte wojewódzkie plany gospodarki odpadami w trzech regionach.

• Ministerstwo Środowiska uspokaja, że Komisja Europejska nie będzie wyciągać konsekwencji, jeśli przyjmiemy plany do 30 czerwca.

• Przyjęcie WPGO i planów inwestycyjnych to warunek odblokowania ok. 1 mld unijnych euro na inwestycje w gospodarce odpadami.

***** 

Przyjęcie wojewódzkich planów gospodarki odpadami i planów inwestycyjnych miało nastąpić do końca ub. roku. Już jednak jesienią wiadomo było, że tego zadania Polska nie zrealizuje i narazi się Komisji Europejskiej.

Sprawdziliśmy, jak wygląda stan prac nad WPGO w tej chwili.

– Według stanu na dzień 27 kwietnia 2017 r., 13 projektów wojewódzkich planów gospodarki odpadami i planów inwestycyjnych zostało pozytywnie zaopiniowanych i uzgodnionych przez ministra środowiska – informuje resort ochrony środowiska.

W trakcie opiniowania i uzgadniania znajdują się jeszcze trzy projekty, dla województw: kujawsko-pomorskiego, łódzkiego i wielkopolskiego.

Przypomnijmy, że jeszcze w 2016 r. uchwalone zostały przez sejmiki WPGO dla województw: świętokrzyskiego, mazowieckiego, lubelskiego, warmińsko-mazurskiego, pomorskiego, podlaskiego, zachodniopomorskiego i dolnośląskiego.

Już w 2017 r. – czyli po terminie wyznaczonym przez KE – przyjęto plany dla województwa podkarpackiego, opolskiego i małopolskiego.

Czy niedotrzymanie terminów pociągnie za sobą konsekwencje, skoro uwolnienie środków UE na inwestycje w sektorze gospodarki odpadami jest uzależnione od wypełnienia warunków wstępnych (tzw. warunki ex-ante), wśród których podstawowymi są właśnie zaktualizowane WPGO i plany inwestycyjne? Jeśli tak, co w takim razie z około miliardem euro na inwestycje w polskiej gospodarce odpadami?

– Komisja Europejska w kontaktach roboczych poinformowała, że przyjęcie dokumentów niezbędnych dla spełnienia warunkowości po 31 grudnia 2016 r., lecz przed 30 czerwca 2017 r., nie będzie skutkować negatywnymi konsekwencjami dla państw członkowskich – uspokaja jednak MOŚ.

Nawet jednak w przypadku pozytywnego zakończenia sprawy funduszy unijnych, czasu na ich wykorzystanie nie będzie wiele, dlatego Ministerstwo szuka rozwiązań, które mają nie pozwolić na to, by fundusze nie zostały wykorzystane.

Środki z POIiŚ

– Służby podległe ministrowi środowiska podjęły w ciągu kilku ostatnich lat liczne działania mające na celu usprawnienie i przyspieszenie wykorzystania środków dostępnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, w tym na przedsięwzięcia dotyczące gospodarki odpadami – przypomina resort.

W MOŚ wskazują chociażby na zgodę KE dopuszczającą możliwość zawierania umów o dofinansowanie dla projektów dotyczących PSZOK przed wypełnieniem warunkowości ex-ante, a następnie zaproponowanie Ministerstwu Rozwoju klauzul warunkowych pozwalających na zawarcie umów dla pozostałych projektów również przed ostatecznym wypełnieniem warunkowości ex-ante.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.