PARTNER PORTALU
  • BGK

Stabilne dostawy energii z własnych instalacji

  • Artykuł promocyjny dostarczony przez firmę CEZ ESCO Polska    17 lipca 2017 - 11:53
Stabilne dostawy energii z własnych instalacji

Montaż własnych jednostek wytwórczych w firmie, szkole urzędzie czy szpitalu zapewnia stabilne, niezależne dostawy energii elektrycznej. Jest to szczególnie ważne w przypadku awarii Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE), skutkującej ograniczeniem dostaw energii. Instalacja kompleksowej infrastruktury do produkcji energii nie tylko gwarantuje stabilne dostawy, lecz również pozwala obniżyć koszty jej zużycia.
Ograniczenia w dostawie i poborze energii elektrycznej wprowadzono ostatnio w sierpniu 2015 roku. Zgodnie z decyzją rządu zostały nim objęte duże przedsiębiorstwa przemysłowe. Przeciwko firmom, które nie dostosowały się do ograniczeń, Urząd Regulacji Energetyki wszczął postępowania, mogące skutkować wysokimi karami finansowymi.

Brak energii elektrycznej w przedsiębiorstwie wiąże się z ogromnymi kosztami. Wstrzymanie lub ograniczenia produkcji często oznacza niedotrzymanie umów zawartych z partnerami biznesowymi. Ponowny rozruch maszyn po ich wyłączeniu pochłania dodatkową energię, a zatem zwiększa koszt funkcjonowania firmy. Nagły brak dostaw energii elektrycznej może oznaczać również konieczność ponownego wprowadzania optymalnych ustawień linii produkcyjnej.

Na wyłączenia nie mogą pozwolić sobie także inne podmioty. Nieprzerwane dostawy energii to konieczność w szpitalach, hotelach czy parkach wodnych.

Ciepło i energia elektryczna z jednego procesu

Bezpieczne dostawy energii w każdych warunkach zapewnia własna instalacja kogeneracyjna, która w jednym procesie wytwarza energię elektryczną oraz ciepło lub chłód. Najczęściej jest zasilana gazem, węglem lub biomasą. Przedsiębiorstwa posiadające dostęp do dużej ilości odpadów organicznych mogą dodatkowo zdecydować się na montaż instalacji do produkcji biogazu. Technologia ta pozwala zmniejszyć wydatki na paliwo oraz wywóz i utylizację odpadów.

Aby w pełni wykorzystać potencjał kogeneracji, należy zużyć całość wytworzonego ciepła. Własne jednostki wytwórcze znakomicie sprawdzają się zatem w dużych fabrykach, hotelach czy szpitalach.

Wykorzystaj energię ze słońca

Montaż fotowoltaiki, czyli - mówiąc potocznie - paneli słonecznych, pozwala generować duże ilości energii elektrycznej w najbardziej słoneczne dni. Gdy panele fotowoltaiczne wytworzą więcej energii niż potrzebuje właściciel, istnieje możliwość dostarczania nadwyżek do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. W zamian przysługuje tak zwany opust, czyli obniżka ceny za energię elektryczną pobieraną z KSE. Dotyczy to niewielkich instalacji, o mocy nieprzekraczającej 40 kW. Niestety, wsparcie w postaci opustu nie przysługuje obecnie przedsiębiorcom.

Finansowanie od firmy ESCO

Poniesienie kosztu instalacji własnych jednostek wytwórczych to nie lada wyzwanie dla wielu firm i jednostek publicznych. Z tego powodu rośnie popularność realizacji działań służących poprawie gospodarki energetycznej we współpracy z firmą ESCO (Energy Saving Company). Zajmuje się ona przygotowaniem projektu, jego wdrożeniem oraz - co często okazuje się kluczowe - finansowaniem. Inwestycja jest spłacana przez zamawiającego z oszczędności, które uzyskał dzięki zmniejszeniu rachunków za energię. Ich poziom jest zagwarantowany w umowie przez firmę ESCO.

Po spłaceniu zobowiązania w budżecie zamawiającego pojawiają się dodatkowe pieniądze, które może on przeznaczyć na dowolny cel. Przedsiębiorstwa często wydają je na rozwój biznesu, a jednostki publiczne na kolejne udogodnienia dla lokalnej społeczności. Firma ESCO nie tylko finansuje inwestycję, lecz również przejmuje związane z nią ryzyka.

Dla samorządów, publicznych szpitali czy szkół atrakcyjną możliwością jest też współpraca z firmą ESCO w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Pozwala ona uniknąć wpływu inwestycji na indywidualny wskaźnik zadłużenia podmiotu lub jego dług publiczny, jeśli partner przejmie większość ryzyka związanego z inwestycją.

Dzięki usługom firmy ESCO inwestycje w poprawę gospodarki energetycznej są w zasięgu nawet tych podmiotów, które nie posiadają znacznych środków w swoim budżecie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.