PARTNER PORTALU
 • BGK

Stabilne ratingi finansowe dla Katowic. Miasto zainwestuje 1,5 mld zł w ciągu dwóch lat

 • Wnp.pl (PS)    15 stycznia 2018 - 18:50
Stabilne ratingi finansowe dla Katowic. Miasto zainwestuje 1,5 mld zł w ciągu dwóch lat
Na inwestycje infrastrukturalne Katowice przeznaczą w latach 2018-20 ok. 900 mln zł. (fot. Velishchuk Yevhen / Shutterstock.com)

Firma oceniająca zdolności finansowe, Fitch Ratings, potwierdziła dla miasta Katowice stabilną ocenę A- jego zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej oraz długoterminowy rating krajowy na poziomie AA+. Oba ratingi mają perspektywę stabilną.
 • W latach 2018-20 Katowice przeznaczą na wydatki majątkowe miasta ok. 1,5 mld zł, czyli po 1/5 rocznych wydatków budżetowych ogółem.
 • Płynność finansowa Katowic od lat jest bardzo dobra, a w dodatku miasto „zaoszczędziło” na niezrealizowanych inwestycjach w 2017 r.
 • Zadłużenie bezpośrednie Katowic w 2020 r. powinno pozostać umiarkowane w relacji do dochodów bieżących i nie przekraczać 45 proc. (2017 r. - ok. 35 proc.).

Agencja podkreśla, że do powyższych ocen przyczyniły się m.in. „silne zdolności” miasta do finansowania inwestycji ze środków własnych i bardzo dobra płynność miasta.

Fitch spodziewa się, że w związku z planami finansowania inwestycji zadłużenie bezpośrednie Katowic wzrośnie. Nie powinno to jednak „negatywnie wpłynąć na bezpieczny poziom wskaźników obsługi i spłaty zadłużenia”.

W ocenie zakłada się, że w latach 2018–20 Katowice przeznaczą na wydatki majątkowe miasta łącznie około 1,5 mld zł, czyli po ok. 20 proc. rocznych wydatków budżetowych ogółem.

Około 60 proc. tych wydatków będzie przeznaczonych na infrastrukturę drogową i transportu publicznego, a pozostała część na: sport, kulturę i program termoizolacji budynków komunalnych i użyteczności publicznej.

Patrz: Katowice pracują nad nową trasą do północnej części miasta

Po ok. 40 proc. wydatków majątkowych będzie finansowana z nadwyżki bieżącej miasta oraz z dochodów majątkowych, a pozostała część – pokryta nowym długiem oraz ze zakumulowanej gotówki.

Powstała ona dzięki temu, że w 2017 r. wydatki majątkowe miasta wyniosły 185 mln zł i stanowiły mniej niż 10 proc. łącznych wydatków oraz znacznie poniżej pierwotnego planu, głównie ze względu na opóźnienia w dostępności dofinansowania inwestycji środkami UE z budżetu na lata 2014-20 lub z powodu na długotrwałe procedury przetargowe.

Niezrealizowane inwestycje będą przesunięte na lata następne.

Fitch podkreśla też, że płynność finansowa Katowic od lat jest bardzo dobra, co stanowi „mocny czynnik ratingu”. W latach 2014-17 miasto miało po 350 mln zł środków pieniężnych, co przewyższało średnią roczną obsługę zadłużenia jedenaście razy.

Wysoki stan gotówki zmniejsza ryzyko związane ze wzrostem obsługi zadłużenia do około 70 mln zł rocznie w latach 2019-20, w związku z wyższymi spłatami wynikającymi z harmonogramów spłat kredytów.

W celu sfinansowania planu inwestycyjnego Katowice podpisały umowę kredytową z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym.

Zadłużenie Katowic wzrośnie z 621 mln zł na koniec 2017 r. do około 820 mln zł w 2020 r. Zadłużenie bezpośrednie powinno pozostać umiarkowane w relacji do dochodów bieżących i nie przekraczać 45 proc. w 2020 r. (2017 r. - ok. 35 proc.).

Fitch prognozuje, że wskaźnik spłaty długu (zadłużenie bezpośrednie do nadwyżki bieżącej) pozostanie na bezpiecznym poziomie wynoszącym około cztery lata, mimo oczekiwanego wzrostu zadłużenia.

Patrz: Katowice. Wkrótce ruszy przebudowa najbardziej obciążonych skrzyżowań

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.