PARTNER PORTALU
  • BGK

Stalowa Wola: Nowy zakład przetwarzania odpadów komunalnych gotowy

  • PAP/AT    24 września 2015 - 19:10
Stalowa Wola: Nowy zakład przetwarzania odpadów komunalnych gotowy
Zakład ma wydajność 240 ton odpadów na dobę, czyli ok. 60 tys. ton rocznie (Zakład Mechaniczno-Biologicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Stalowej Woli, fot.mat.pras.)

W Stalowej Woli oddano do użytku Zakład Mechaniczno-Biologicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych.
Rocznie utylizowanych tam będzie ok. 60 tys. ton śmieci, z których wytwarzany będzie prąd. Koszt inwestycji to ponad 106 mln zł.

Jak zapewniali w trakcie otwarcia inwestycji przedstawiciele Miejskiego Zakładu Komunalnego w Stalowej Woli obiekt spełnia najwyższe standardy i normy prawa unijnego w zakresie zagospodarowania odpadów.

Zakład będzie pełnił funkcję RIPOKu

W zakładzie pracę znajdzie docelowo ok. 70 osób. Zakład będzie też pełnił funkcję Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych dla regionu północnego. Oznacza to, że utylizowane będą tu odpady z terenu kilku gmin województwa.

Marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl podkreślił, że sfinansowanie budowy zakładu może być wzorem dla innych inwestycji. "Mamy tu przykład optymalnego montażu finansowego. W tym projekcie są bowiem środki z europejskiego programu Infrastruktura i Środowisko, z funduszu środowiska (Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej), są też pieniądze samorządu" - dodał.

Zakład przetworzy 60 tys. ton odpadów rocznie

Zakład ma wydajność 240 ton odpadów na dobę, czyli ok. 60 tys. ton rocznie.

Obiekt składa się z trzech modułów. Pierwszym jest sortownia, która dzięki innowacyjnej linii umożliwi segregację tych odpadów, których recykling będzie w danym momencie opłacalny. Pozostałe odpady (tzw. mieszanina tworzysz sztucznych) będą wykorzystywane jako komponenty do paliwa alternatywnego, które będzie sprzedawane np. do ciepłowni zasilanych tym rodzajem paliwa.

Kolejnym modułem jest biogazownia, gdzie trafiać będą odpowiednie odpady organiczne. Z nich wytwarzany będzie biogaz, który w wyniku spalania w module kogeneracyjnym (silnik gazowy) będzie zamieniony na energię cieplną i prąd, które zostaną przeznaczone na potrzeby zakładu.

Trzecim modułem stalowowolskiego zakładu jest kompostowania, do której trafiać będą nadwyżki odpadów organicznych i tam będą odpowiednio przetwarzane. Wszystkie procesy przetwarzania odpadów będą odbywały się w halach, dzięki temu do minimum zostanie ograniczony problem z odorem.

Koszt wybudowania ZMBPOK to ponad 106 mln zł, z tej kwoty 57 mln zł stanowi unijne dofinansowanie z programu Infrastruktura i Środowisko, ok. 19 mln zł to pożyczka z NFOŚiGW reszta to wkład samorządu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.