PARTNER PORTALU
  • BGK

Stan alarmowy, możliwe podtopienia - komunikat

  • MSWiA    9 grudnia 2010 - 15:22

Od wczoraj w województwie lubuskim dwa lodołamacze usuwają pokrywę lodową w rejonie polderu Słońsk na Warcie. Obecnie przesunęły się w stronę Kostrzyna, aby umożliwić spływ pokruszonej kry z górnego odcinka rzeki.
Przy sprzyjających warunkach pogodowych akcja lodołamania powinna doprowadzić do udrożnienia Warty i obniżenia jej stanu - czytamy w komunikacie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Poziom wody w Warcie w Gorzowie Wielkopolskim nadal przekracza stan alarmowy o ponad metr. W mieście i czterech powiatach województwa lubuskiego: gorzowskim, sulęcińskim, międzyrzeckim, strzelecko-drezdeneckim obowiązuje wciąż pogotowie przeciwpowodziowe.

Na granicznym odcinku Odry w województwie zachodniopomorskim w Gozdowicach poziom wody przekracza o 18 cm stan alarmowy. Na wodowskazach w Bielinku i Widuchowej przewyższa stan ostrzegawczy. W związku z lodołamaniem na Warcie, wczoraj (8 grudnia) na dolnej Odrze w Zachodniopomorskiem trzy lodołamacze pracowały nad usprawnieniem spływu połamanej kry do Zalewu Szczecińskiego. Dziś (9 grudnia) jeden lodołamacz prowadził rekonesans na Regalicy i jeziorze Dąbie.

Na Podkarpaciu w wyniku opadów deszczu oraz topnienia śniegu w zlewni Sanu poniżej Leska, Wisłoka poniżej Krosna oraz w zlewni górnej Wisłoki zanotowano wzrosty poziomu wody w strefie stanów wysokich. Lokalnie przekroczone są stany ostrzegawcze - na Sanie w Sanoku o około 38 cm. Od dziś (9 grudnia) obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe dla miasta Sanoka i gminy Sanok. Jednak sytuacja się stabilizuje. Administrator zbiornika wodnego Solina zdecydował o zwiększonym zrzucie wody, aby odtworzyć rezerwę powodziową.

W województwie wielkopolskim na Noteci na wysokości miejscowości Jaryń w gminie Wieleń utworzył się zator lodowy o długości około 35 km. Utrzymany jest alarm powodziowy dla miasta i gminy Wieleń, miasta i gminy Krzyż Wielkopolski oraz gminy Drawsko. Od wczoraj zamknięta jest droga powiatowa łącząca Drawsko i Krzyż Wielkopolski.

Na Mazowszu w ciągu ostatniej doby na Wiśle na odcinku Wyszogród - Kępa Polska w dalszym ciągu wzrastał poziom wody spowodowany piętrzeniem się lodu. W Wyszogrodzie rzeka przekroczyła o 23 cm stan alarmowy. Natomiast na wodowskazie w Kępie Polskiej odnotowano przekroczenie stanu alarmowego o 20 cm. Pomiędzy Wyszogrodem a zbiornikiem we Włocławku rzeka jest całkowicie pokryta lodem.

Możliwe są lokalne podtopienia. Służby cały czas monitorują sytuację. Dotyczy to gmin: Wyszogród, Mała Wieś, Bodzanów, Słupno, Nowy Duninów, Gąbin, Słubice w powiecie płockim (alarmy powodziowe), gmin: Radzymin i Dąbrówka w powiecie wołomińskim oraz gmin: Zabrodzie, Somianka, Brańszczyk w powiecie wyszkowskim (pogotowie przeciwpowodziowe).

Czytaj też:

Lodołamacze pracują na Warcie drugi dzień 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • maturzysta, 2010-12-09 16:05:53

    nie rozumiem. mroz i podtopienia razem? Gdzie tak jest?