PARTNER PORTALU
 • BGK

Stanisław Gawłowski: nie będzie zgody na nowe spalarnie

 • Piotr Toborek    11 marca 2015 - 00:01
Stanisław Gawłowski: nie będzie zgody na nowe spalarnie
Nie możemy pozwolić na budowę istalacji, dla których nie będzie odpadów – mówi Stanisław Gawłowski. Fot. Ms.gov.pl

Nie możemy budować kolejnych instalacji termicznej obróbki odpadów bez gwarancji, że będziemy mieli co w nich spalać – mówi wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski.
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska Stanisław Gawłowski podczas spotkania z marszałkami województw przyznał, że finansowanie kolejnych instalacji obróbki termicznej będzie poddane rygorystycznej ocenie i zachęcał marszałków do odważnego przeciwstawiania się pomysłom samorządów chcących budować nowe spalarnie.

– Wiem, że marszałkowie będą się narażać samorządom, ale zachęcam do ostrożnego wpisywania nowych inwestycji do wojewódzkich planów gospodarki odpadami. Będziemy wspierać w tym województwa.

Jak przypominał wiceminister, po nowelizacji ustawy o odpadach każde nowe przedsięwzięcie tego typu musi się znaleźć w planach.Tłumaczy, że jeżeli okaże się, że jakiś region wymaga nowej instalacji, to marszałkowie będą mieli możliwość wpisania jej do planu, ale – jak podkreśla - bardzo świadomie.

Ma to się odbywać po konsultacjach w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu i uzgodnieniu z ministrem środowiska.

Jak mówi Gawłowski, każde takie działanie wymaga też konsultacji z regionami, żeby te plany były spójne dla całego kraju i tworzyły logiczny system.

– Będziemy marszałków wspierać. Jeżeli uznamy, że na danym terenie nie ma wymaganej ilości odpadów, nie wpiszemy takiej instalacji do planów – zapowiada Gawłowski.

Jak przyznaje, zmiana z fakultatywnego na obligatoryjne rozporządzenia, która nakłada obowiązek oraz określa sposób i formę sporządzenia wojewódzkich planów gospodarki odpadami oraz zmienia wzór planów inwestycyjnych, wynika z analizy rynku odpadów w Polsce.

– Z analiz wynika, że w Polsce produkujemy rocznie 10-12 mln ton odpadów komunalnych. Wiadomo, że 50 proc. odpadów musi zostać poddanych recyklingowi, bo takie są wymogi unijne, na które się zgodziliśmy, mamy więc 5-6 mln, jeżeli z tego 2 mln zagospodarują cementownie, to zostaje bardzo niewielka ilość, która może trafić do zakładów termicznej obróbki – wylicza Gawłowski.

Wiceminister przyznaje, że nie możemy dopuścić do tego, aby w Polsce wybudować zakłady, dla których zabraknie odpadów.

– Tymczasem jesteśmy w trakcie budowy kilku instalacji i musimy nad tym problemem zapanować, bo w innym wypadku oznacza to, że zmarnujemy wielkie pieniądze publiczne. Stąd też zmiana podejścia – dodaje Gawłowski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (11)

 • Zbyszko z Gdańska, 2015-03-20 20:00:33

  Panie ministrze zlikwidujmy pseudo spalarnie i tzw. współspalarnie, a nie zabraknie odpadów dla nowoczesnych spalarni. Oczyścimy przy okazji najbardziej w Europie zanieczyszczoną atmosferę i środowisko. W środowisku prowizorka to przyzwolenie na trucie. W aspekcie miliardów wydawanych na leczenie to... te miliony na spalarnie to naprawdę niewielki pieniądz.  rozwiń
 • Zbyszko z Gdańska, 2015-03-20 19:43:19

  Do Pamparampignani: Przede wszystkim p. Bogdan Sedler nigdy nie był ekspertem od spalarni i podejrzewam, że od niczego innego, a napewno w temacie odpadów. Ma Pan rację najpierw należy sprawdzić dlaczego bogate kraje nie wprowadzają technologii plazmowych, a potem ewentualnie bajdurzyć. Problem sp...alania w Polsce polega na tym, że do tych procesów dopuszczono instalacje do tego niezbyt przystosowane i nie gwarantujące zabezpieczenia środowiska:cementownie, a nawet w Gniewie instalacje do produkcji keramzytu(tu "eksperci " udowodniają, że wrzucając odpady do ognia nie poddajemy je procesowi spalania.To powoduje, że spalanie w takich instalacjach jest kilkukrotnie tańsze niż w profesjonalnych. I z tego bierze się problem braku odpadów. A, że przy okazji podtruwamy setki tysięcy ludzi, to nikogo nie obchodzi, liczy się zysk.  rozwiń
 • Eterno Vagabundo, 2015-03-17 21:14:40

  Jeśli, Panie Ministrze, W śmieciach utoniemy, To my je Panu Pod drzwi przywieziemy.