PARTNER PORTALU
  • BGK

Stanowisko śląskich samorządów ws. koniecznych zmian w gospodarce odpadami

  • pt    26 marca 2018 - 22:20
Stanowisko śląskich samorządów ws. koniecznych zmian w gospodarce odpadami
Samorządowcy z kolejnego regionu domagają się zmian dotyczących organizacji gospodarki komunalnej (fot. ShutterStock)

Samorządowcy ze Śląska chcą uproszczenia procedury wydawania decyzji wstrzymującej pracę instalacji oraz realizacji przedsięwzięć związanych z przetwarzaniem odpadów. Śląski Związek Gmin i Powiatów zaapelował do ministra Henryka Kowalczyka.
  • Samorządowcy z kolejnego regionu domagają się zmian dotyczących organizacji gospodarki komunalnej.
  • Śląski Związek Gmin i Powiatów chce m.in. natychmiastowej kontroli w przedsiębiorstwach zajmujących się odpadami.
  • Samorządowcy chcieliby także uproszczenia procedury wydawania decyzji wstrzymującej pracę instalacji.

- Doświadczenia wielu gmin woj. śląskiego wskazują, iż często dochodzi do nadużyć ze strony przedsiębiorstw prowadzących działalność w oparciu o uzyskane zezwolenia na zbieranie lub przetwarzanie różnego rodzaju odpadów - napisano w stanowisku Zarządu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów Województwa Śląskiego.

Czytaj też: Samorząd wini rząd za podwyżki. Wojewoda unieważnia uchwałę

Zdaniem samorządowców nieprawidłowości te związane są m.in. z obrotem odpadami w sposób zabroniony, działalnością prowadzoną niezgodnie z wydanymi zezwoleniami i pozwoleniami, a także niemożnością przeprowadzenia na podstawie obecnie obowiązujących przepisów skutecznej i rzetelnej kontroli przedsiębiorców funkcjonujących w ww. sferze.

W związku z wymienionymi problemami Zarząd Związku postuluje wprowadzenie licznych zmian w ustawie z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach, które miałyby przyczynić się do ograniczenia skali uchybień. Samorządowcy ze Śląska proponują m.in. ustanowienie zabezpieczeń roszczeń z tytułu możliwości wystąpienia negatywnych skutków w środowisku w stosunku do firm odpowiedzialnych za zbieranie lub przetwarzanie odpadów.

- Niezbędne jest także stworzenie możliwości przeprowadzania natychmiastowej niezapowiadanej kontroli w przedsiębiorstwach z perspektywy występowania uciążliwości związanych z ich funkcjonowaniem. W tym kontekście konieczne jest rozważenie bądź kadrowego wzmocnienia istniejących inspekcji ochrony środowiska, bądź też utworzenie w tym celu powiatowych inspekcji ochrony środowiska - napisano w stanowisku.

Samorządowcy chcieliby także uproszczenia procedury wydawania decyzji wstrzymującej pracę instalacji oraz realizacji przedsięwzięć związanych z przetwarzaniem odpadów a powodujących uciążliwości i wprowadzenia obowiązku podania informacji o wstrzymaniu działalności do publicznej wiadomości.

- Odpowiedzialność za właściwe zagospodarowanie odpadów powinna spoczywać na ich wytwórcy – stwierdzają także autorzy stanowiska. - Podmiot wytwarzający winien bowiem zlecać wykonanie obowiązku gospodarowania odpadami wyłącznie firmom posiadającym zezwolenia na przetwarzanie lub unieszkodliwianie odpadów (co zredukuje sytuacje, w których odpady są przekazywane od jednego zbierającego do kolejnego).

Jak tłumaczą samorządowcy, wprowadzenie takiej zmiany w przedmiotowej ustawie umożliwi kontrolowanie przemieszczania się odpadów (począwszy od ich wytwórców, a skończywszy na przedsiębiorstwie zajmującym się ich zagospodarowywaniem).

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


MultimediaREKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Tylko spróbujcie, 2018-03-27 14:50:23

    Świetnie - później donosiciele mimo ustawy o ochronie danych osobowych dostaną nagłe i niespodziewane wezwania do prokuratury... wyborcza.pl/duzyformat/7,127290,23181809,szprotawa-aktywisci-ktorzy-walcza-ze-smiertelnie-groznym.html