PARTNER PORTALU
  • BGK

Stara droga krajowa jednak może być wojewódzką ?

  • pt    30 maja 2014 - 09:02
Stara droga krajowa jednak może być wojewódzką ?

W lubuskim pokazują, że województwo i gminy mogą znaleźć rozwiązania w sprawie zarządzania starą drogą krajową, zastąpioną przez nowy odcinek trasy ekspresowej.
Sprawa toczy się ubiegłego roku - po wybudowaniu trasy ekspresowej S3, powstał problem z zarządzaniem starym odcinkiem drogi krajowej nr 3.

Ostatnio zarząd województwa wyraził gotowość przejęcie starej drogi. - To wyjście naprzeciw potrzebom gmin, które – w myśl ustawy – powinny teraz utrzymywać dawną drogę krajową – tłumaczą w UW.

W myśl ustawy o drogach publicznych, droga, która traci status krajowej po zastąpieniu jej przez nowo powstałą trasę ekspresową, powinna przejść na utrzymanie gmin. To jednak nieracjonalne rozwiązanie.

Po pierwsze dlatego, że gminy nie mają na to funduszy, a po drugie dlatego, że takie rozdrobnienie administratorów drogi wpłynęłoby niekorzystnie na zimowe utrzymanie tych odcinków.

Samorząd województwa lubuskiego od początku był skłonny przejąć te odcinki, ale pod warunkiem przejęcia przez gminy innych odcinków obecnych dróg wojewódzkich, położonych na ich terenie, o porównywalnej długości.
Chodziło o to, by w wyniku tej operacji nie zmienił się "kilometraż" dróg będących w administrowaniu Zarządu Dróg Wojewódzkich.

Sprawa jednak utknęła, bo samorządowcy czekali na zmiany w ustawie o drogach publicznych, w myśl których przejmowanie dróg mogłoby się odbywać „kaskadowo” do samorządu niższego szczebla. Jednakże w październiku ub. r. prezydent Bronisław Komorowski skierował tę nowelizację do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej.

Prezydent miał wątpliwości, czy taka nowelizacja nie oznaczałaby wycofania się państwa z funkcji, jaką jest określenie bezpośrednio w drodze ustawy zadań poszczególnych szczebli samorządu terytorialnego.

Tymczasem marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak po rozmowie z premierem Tuskiem i po spotkaniu z samorządowcami jest skłonna wyjść naprzeciw potrzebom gmin.

– Jesteśmy zgodni, że stara „trójka” nie może być drogą gminną i że powinna być drogą wojewódzką – powiedziała marszałek na spotkaniu z samorządowcami. – Musimy jednak zastanowić się jak to zrównoważyć. Może jest to dobry moment, żeby uporządkować u siebie sprawy administrowania drogami i zarządzać nimi w sposób kompleksowy – dodała marszałek.

Żeby przejęcie drogi mogło dokonać się z dniem 1 stycznia przyszłego roku, do września trzeba uporać się z formalnościami. Będzie przygotowany harmonogram działań oraz projekt uchwały intencyjnej Sejmiku woj. lubuskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.