PARTNER PORTALU
  • BGK

Stare nominały biletów KZK GOP ważne do niedzieli

  • PAP    10 sierpnia 2011 - 11:53

Jeszcze do niedzieli ważne są stare bilety na autobusy i tramwaje kursujące na terenie aglomeracji katowickiej.
Choć od 1 sierpnia wprowadzono podwyżki, pasażerom pozostawiono dwutygodniowy okres na wykorzystanie starych nominałów – bez żadnych dopłat.

Przedstawiciele Komunikacyjnego Związku Komunalnego GOP (KZK GOP), który organizuje komunikację w prawie całej aglomeracji, przypominają też, że bilety jednorazowe sprzed podwyżek po 14 sierpnia nie stracą swojej ważności.

Będzie można nadal je wykorzystać, kasując dodatkowo bilety uzupełniające tak, aby ich łączna wartość zgadzała się z obowiązującym cennikiem. Bilety uzupełniające o nominale 10 groszy są dostępne w automatach, punktach obsługi pasażera i części kolektur.

Prócz tego bilety okresowe, których termin obowiązywania rozpoczął się przed 1 sierpnia, będą uznawane do dnia, w którym upływa ich ważność, np. bilet 7-dniowy ważny od 28 lipca obowiązuje do 3 sierpnia, kwartalny ważny od 1 lipca – do 30 września, a wakacyjny – do końca sierpnia. Zasada ta dotyczy biletów: 24-godzinnych, 48-godzinnych, 5-dniowych, 7-dniowych, 14-dniowych, kwartalnych i wakacyjnych.

Od 1 sierpnia KZK GOP podniósł ceny biletów jednorazowych o ok. 7-8 proc., a okresowych – o kilkanaście procent. Przedstawiciele związku tłumaczyli to wzrostem cen paliw, podniesioną z początkiem roku stawką VAT oraz większymi wymaganiami odnośnie przewoźników w kwestii taboru.

Normalny bilet na jedno miasto zdrożał z 2,60 zł na 2,80 zł, na dwa miasta z 3,00 zł na 3,40 zł, a na trzy i więcej miast – z 4,00 zł na 4,20 zł. Cena imiennego miesięcznego biletu autobusowo-tramwajowego na jedno miasto wzrosła z 94 na 108 zł, a na całą sieć – ze 112 zł na 128 zł. Karę za jazdę bez ważnego biletu podniesiono ze 130 na 140 zł.

KZK GOP to największy organizator komunikacji miejskiej w kraju – tworzy go 26 gmin; obsługuje teren zamieszkany przez ok. 2 mln ludzi. Bilety KZK GOP obowiązują również na terenie sąsiedniego związku MZKP w Tarnowskich Górach – tworzonego przez 9 gmin przylegających do aglomeracji katowickiej od północy. W regionie własne przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej – z odrębnymi biletami – mają Jaworzno i Tychy. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.