PARTNER PORTALU
  • BGK

Starostowie nie chcą sprzątać po wypadkach na drogach krajowych

  • bad    10 kwietnia 2014 - 15:27
Starostowie nie chcą sprzątać po wypadkach na drogach krajowych

Na drogach krajowych i autostradach jedyne kompetencje w zakresie obowiązków wskazanych w art. 101 ustawy o odpadach posiada zarządca tych dróg GDDKiA oraz policja i straż pożarna, a nie starostowie powiatów - piszą starostowie województwa świętokrzyskiego.
Stanowisko Konwentu Starostów Województwa Świętokrzyskiego jest odpowiedzią na pismo, w którym świętokrzyski oddział GDDKiA wnioskuje o wskazanie podmiotów, działających w imieniu starostów odpowiedzialnych za usuwanie martwych zwierząt biorących udział w wypadkach oraz odpadów powstałych w wyniku akcji prowadzonych przez straż pożarną, policję i inne służby ratownicze.

Konwent stoi na stanowisku, że jest to próba nakładania nieuzasadnionych obowiązków przez dokument rangi ustawowej.

- Art. 101 ustawy o odpadach nie nakłada obowiązku gospodarowania odpadami przez starostę, poza przypadkami, o których mowa w ust. 5 tego przepisu - piszą świętokrzyscy starostowie.

Wspomniany ust. 5 wskazuje, iż starosta dokonuje gospodarowania odpadami z wypadków, jeżeli nie można wszcząć postępowania egzekucyjnego dotyczącego obowiązku zagospodarowania odpadów z wypadków albo egzekucja okazała się bezskuteczna lub konieczne jest natychmiastowe zagospodarowanie tych odpadów ze względu na zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, lub możliwość zaistnienia nieodwracalnych szkód w środowisku.

Starostowie dodają, że domniemywa się, iż władający powierzchnią ziemi jest posiadaczem odpadów znajdujących się na nieruchomości.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • Agata, 2014-04-11 11:49:02

    Popieram stanowisko Starostów!!! Właściciel gruntu (RZĄD lub prywatny przedsiębiorca) powinien sprzątać na na swoim gruncie, z którego czerpie zyski. Na drogach publicznych opłacanych z pieniędzy WSZYSTKICH podatników, które trafiają do kasy RZĄDOWEJ powinien sprzątać RZĄD z podatków które pobiera. ...Sic!  rozwiń