PARTNER PORTALU
 • BGK

Startują z gazem łupkowym w Wejherowie

 • PAP    19 września 2011 - 11:41
Startują z gazem łupkowym w Wejherowie

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo rozpoczęło techniczne wydobycie gazu z łupków na koncesji Wejherowo - podał PGNIG w komunikacie prasowym. Spółka ocenia, że próbna eksploatacja może się rozpocząć w drugim półroczu 2013 r., a wydobycie komercyjne w 2014 r.
"Przeprowadzone badania, po zakończonych sukcesem zabiegach szczelinowania, potwierdzają, że na koncesji Wejherowo potencjalnie mamy znaczne pokłady gazu z łupków. Analizy gazu z łupków syluru i ordowiku potwierdzają jego bardzo dobre parametry energetyczne, brak siarkowodoru i niską zawartość azotu. Dodatkowo analizy potwierdzają występowanie węglowodorów ciężkich. Pierwszy etap prób i testów został zakończony zapaleniem flary" - napisano w komunikacie.

"PGNiG SA przygotowuje się obecnie do wierceń otworów poziomych i dalszych zabiegów szczelinowania na tej koncesji. Prace te potrwają co najmniej kilkanaście miesięcy. Po ich zakończeniu możliwe będzie uruchomienie wydobycia przemysłowego" - dodano.

PGNiG ocenia, że jeśli wszystkie prace przebiegać będą zgodnie z planem, to rozpoczęcie próbnej eksploatacji będzie możliwe w drugim półroczu 2013 roku, a wydobycie komercyjne ruszy już w 2014 roku.

Czytaj też: Z łupków będą rozwój i pieniądze dla gmin

Prace na koncesji Wejherowo rozpoczęły się w ubiegłym roku.

PGNiG posiada obecnie 15 koncesji poszukiwawczych gazu z łupków, w pasie od Pomorza przez Mazowsze i Lubelszczyznę do Podkarpacia. Spółka posiada również kilkanaście koncesji, na których spodziewane jest występowanie tight gas, czyli gazu zaciśniętego, głównie w rejonie Wielkopolski. Ponadto PGNiG planuje pozyskanie kolejnych koncesji.

PGNiG podał, że obecnie trwają przygotowania do rozpoczęcia wierceń na kolejnej koncesji Tomaszów Lubelski, odwiert Lubycza Królewska.

Czytaj też: Łupki rozpalają nadzieje samorządowców Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • SZWAB, 2011-09-19 20:05:08

  Łupek poszedł sobie za daleko w tych erozyjnych spekulacjach,prawdaz? Tak w ogóle to chodzi cały czas o to płukanie łupków.
 • Garniturowiec, 2011-09-19 19:46:52

  jak to??
 • ŁUPEK, 2011-09-19 19:40:59

  Taki bystrzak a taki małomówny był w tej sprawie! Ciekawe są te wyniki badania szczelinowania...