PARTNER PORTALU
  • BGK

Stawki czynszowe w lokalach komunalnych i TBS-ach wciąż najwyższe

  • bad    30 stycznia 2018 - 15:17
Stawki czynszowe w lokalach komunalnych i TBS-ach wciąż najwyższe
Nowe mieszkania komunalne w Gdańsku. (Fot. um.bialystok.pl)

Przedstawiamy porównanie kosztów użytkowania mieszkań należących do różnych właścicieli (spółdzielni, gmin, TBS-ów oraz osób prywatnych).
  • Koszty użytkowania mieszkań stanowią bardzo ważną pozycję w budżetach domowych polskich rodzin.
  • Nawet osoby posiadające lokum wolne od kredytu hipotecznego, nie unikną sporych wydatków, które są związane z koniecznością opłacenia mediów i utrzymania budynku.
  • Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, powody do narzekania nadal mogą mieć lokatorzy mieszkań komunalnych i mieszkań z TBS-ów.
  • W przypadku tych lokali, stawki czynszowe kształtują się bowiem na wysokim poziomie.

 

Osoby korzystające z usług towarzystw budownictwa społecznego, muszą co miesiąc płacić czynsz, który średnio wynosi 10,12 zł/mkw. Tak wysoka stawka wynika ze specyfiki działania TBS-u i konieczności spłaty kredytu zaciągniętego na budowę mieszkania - uważają eksperci portalu RynekPierwotny.pl.

W przypadku lokali komunalnych, nie ma mowy o spłacie kredytu inwestycyjnego poprzez czynsz. Tym niemniej, średnia miesięczna stawka czynszowa dla lokali wynajmowanych przez gminę, kształtuje się na relatywnie wysokim poziomie (4,51 zł/mkw. pod koniec 2016 r.). Według danych GUS-u z grudnia 2016 roku, znacznie niższa była średnia miesięczna opłata eksploatacyjna płacona przez spółdzielców (2,95 zł/mkw.) oraz zaliczka dla wspólnoty mieszkaniowej (2,38 zł/mkw.).

Czytaj też: Rada Mieszkalnictwa: Ministrowie będą dyskutować o mieszkalnictwie

Sytuację lokatorów mieszkań komunalnych i społecznych pogarsza fakt, że takie osoby nie mogą liczyć na spore oszczędności dotyczące np. kosztów opomiarowanego zużycia wody oraz ogrzewania i usuwania nieczystości (patrz poniższy wykres). Stawki związane z nieopomiarowanym ogrzewaniem oraz poborem wody stają się coraz mniej istotne, gdyż szybko spada udział mieszkań pozbawionych urządzeń pomiarowych.

Lokatorzy mieszkań z TBS-ów, zdążyli już przywyknąć do wysokiego poziomu czynszów. Nieco inna sytuacja dotyczy osób wynajmujących „M” od gminy. Informacje zaprezentowane w poniższej tabeli wskazują bowiem, że od 2006 r. do 2016 r. średni czynsz za mieszkania komunalne wzrósł aż o 86%. O wiele mniejsze podwyżki miały miejsce w przypadku czynszów z TBS-u (+45%), opłaty eksploatacyjnej w spółdzielniach mieszkaniowych (+32%) oraz zaliczek na rzecz wspólnoty mieszkaniowej (+38%).

Ogromna podwyżka czynszu w mieszkaniach komunalnych jest związana głównie z problemem zaległości płatniczych lokatorów. Dane GUS informują, że pod koniec 2016 r. zadłużenie czynszowe ciążyło na 46,5% lokali komunalnych. Znacznie niższe wyniki odnotowano dla mieszkań spółdzielczych (28,0%), własnościowych (16,8%) i społecznych (26,5%).

Czytaj też: Mieszkania komunalne i socjalne: lokatorów trzeba sprawdzać, a dłużników angażować

Wg ekspertów portalu RynekPierwotny.pl samorządy próbują walczyć z czynszowym zadłużeniem, ale ich starania zwykle przynoszą skromne efekty. Dlatego ciężar podwyżek czynszu spada na tych lokatorów mieszkań komunalnych, którzy rzetelnie regulują swoje zobowiązania.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Prof. Glass, 2018-01-31 10:35:29

    PODWYŻSZAJCIE DALEJ, TO W KOŃCU SPRAWDZI SIĘ PORZEKADŁO: "NASZE DOMY WASZE ULICE" ALE NIE RADZĘ WTEDY CHODZIĆ TYMI ULICAMI! WIDAĆ JAK WŁADZE MIAST DBAJĄ O MIESZKAŃCÓW! GDZIE TE MILIARDY Z CZYNSZÓW? NIE WIDZĘ FRONTU ROBÓT, NIE WIDZĘ DEKARZY NA DACHACH? PO PROSTU ŁATACIE DZIURY W ZADŁUŻONYCH... BUDŻETACH MIAST! DROGA DO NIKĄD! STĄD POTRZEBNA USTAWA 1066, A NÓŻ POLACY PÓJDĄ W KOŃCU PO ROZUM DO GŁOWY I POWSTANĄ Z KOLAN!  rozwiń