Stawki za wywóz śmieci ze szpitali dotkliwie wzrosną

  • Przegląd Prasy/Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia
  • 17-06-2013
  • drukuj
Nowe regulacje dotyczące gospodarki odpadami mogą dotkliwie uszczuplić budżet szpitali. Stawki za wywóz wzrosną nawet czterokrotnie.
Stawki za wywóz śmieci ze szpitali dotkliwie wzrosną

Takie wnioski wyłaniają się z sondy przeprowadzonej przez "Dziennik Gazetę Prawną".

Są samorządy, które postanowiły, że cena będzie zależna od liczby wywiezionych kontenerów lub też powierzchni szpitala. Tę drugą zasadę wprowadzono w Gdańsku. W efekcie koszty wywozu śmieci z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUM) i podległego mu szpitala będą naliczane od metra kwadratowego powierzchni, jakie zajmują placówki. W roku 2012 za wywóz placówka płaciła 300 tys. zł, zaś w przyszłym roku z pierwotnych wyliczeń wyszło, że miałoby to być 1,2 mln zł - podaje "DGP".

Czytaj też: Segregować, czy nie segregować śmieci? Oto dylemat szpitali

W szpitalu wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim nadal trwają rozmowy o tym, ile będą płacić po 1 lipca. Ale z wstępnych analiz wynika, że miałoby to być 90 tys. zamiast dotychczasowych 17 tys. zł. miesięcznie.

Inna metoda wyceny przewiduje naliczanie opłat od liczby łóżek. Takie plany mieli w powiecie węgorzewskim. Ale jak tłumaczy wicestarosta powiatu Krzysztof Kołaszewski, nadal nie mogą ustalić - o jakie łóżka by mogło chodzić - informuje "DGP".

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

Sprawa dotyczy odpadów komunalnych, więc jeżeli pacjent jest w szpitalu to nie ma go w domu a pieniądze za odpady pobierane są miesięcznie w miejscu zamieszkania. Więc opłata za odpady od jednej osoby dwa razy w miesiącu jest błędem i nie może być stosowana. Odpady komunalne w zakładach winny być... obowiązkowo segregowane a odbiór posegregowanych odpadów powinien być darmowy. Cena surowców wtórnych pokrywa odbiór odpadów selektywnie zebranych. Wtedy budżety zakładów pracy nie ponosiły by zbędnych kosztów. Odpady obowiązkowo winny być poddane selekcji w urzędach wszelkiego typu, zakładach szkolnych, itd. wystarczy tylko chcieć. Tadeusz Garlicki odpady@wp.pl rozwiń

T.Garlicki odpady@wp.pl, 2013-06-18 21:21:47 odpowiedz

Znowu inteligentny projekt, brawo za przewidywane skutki nowego . A może to niegłupi przepis z myślą o firmach utylizacji odpadów !!! Reasumując - zabieramy kolejne pieniądze szpitalom - bo pacjent jest najważniejszy !?!?

n. pa., 2013-06-18 10:24:27 odpowiedz

Ręce opadają jak płetwy.

Brak słów, 2013-06-18 08:26:33 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE