PARTNER PORTALU
 • BGK

Stawki za wywóz śmieci ze szpitali dotkliwie wzrosną

 • Przegląd Prasy/Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia    17 czerwca 2013 - 15:05
Stawki za wywóz śmieci ze szpitali dotkliwie wzrosną

Nowe regulacje dotyczące gospodarki odpadami mogą dotkliwie uszczuplić budżet szpitali. Stawki za wywóz wzrosną nawet czterokrotnie.
Takie wnioski wyłaniają się z sondy przeprowadzonej przez "Dziennik Gazetę Prawną".

Są samorządy, które postanowiły, że cena będzie zależna od liczby wywiezionych kontenerów lub też powierzchni szpitala. Tę drugą zasadę wprowadzono w Gdańsku. W efekcie koszty wywozu śmieci z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUM) i podległego mu szpitala będą naliczane od metra kwadratowego powierzchni, jakie zajmują placówki. W roku 2012 za wywóz placówka płaciła 300 tys. zł, zaś w przyszłym roku z pierwotnych wyliczeń wyszło, że miałoby to być 1,2 mln zł - podaje "DGP".

Czytaj też: Segregować, czy nie segregować śmieci? Oto dylemat szpitali

W szpitalu wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim nadal trwają rozmowy o tym, ile będą płacić po 1 lipca. Ale z wstępnych analiz wynika, że miałoby to być 90 tys. zamiast dotychczasowych 17 tys. zł. miesięcznie.

Inna metoda wyceny przewiduje naliczanie opłat od liczby łóżek. Takie plany mieli w powiecie węgorzewskim. Ale jak tłumaczy wicestarosta powiatu Krzysztof Kołaszewski, nadal nie mogą ustalić - o jakie łóżka by mogło chodzić - informuje "DGP".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • T.Garlicki odpady@wp.pl, 2013-06-18 21:21:47

  Sprawa dotyczy odpadów komunalnych, więc jeżeli pacjent jest w szpitalu to nie ma go w domu a pieniądze za odpady pobierane są miesięcznie w miejscu zamieszkania. Więc opłata za odpady od jednej osoby dwa razy w miesiącu jest błędem i nie może być stosowana. Odpady komunalne w zakładach winny być... obowiązkowo segregowane a odbiór posegregowanych odpadów powinien być darmowy. Cena surowców wtórnych pokrywa odbiór odpadów selektywnie zebranych. Wtedy budżety zakładów pracy nie ponosiły by zbędnych kosztów. Odpady obowiązkowo winny być poddane selekcji w urzędach wszelkiego typu, zakładach szkolnych, itd. wystarczy tylko chcieć. Tadeusz Garlicki odpady@wp.pl  rozwiń
 • n. pa., 2013-06-18 10:24:27

  Znowu inteligentny projekt, brawo za przewidywane skutki nowego . A może to niegłupi przepis z myślą o firmach utylizacji odpadów !!! Reasumując - zabieramy kolejne pieniądze szpitalom - bo pacjent jest najważniejszy !?!?
 • Brak słów, 2013-06-18 08:26:33

  Ręce opadają jak płetwy.