PARTNER PORTALU
  • BGK

Stołeczny pl. Wileński zamknięty dla autobusów

  • PAP    16 lipca 2012 - 15:50

Od 22 lipca przez pl. Wileński nie będą jeździć autobusy. Potrwa to ok. miesiąca. By kontynuować podróż np. w stronę Targówka pasażerowie będą musieli przejść przez plac piechotą lub skorzystać z linii objazdowej. To kolejne utrudnienia na Pradze związane z budową metra.
Na poniedziałkowej konferencji prasowej w stołecznym ratuszu Mustafa Tuncer z konsorcjum budującego metro AGP Metro Polska poinformował, że to rozwiązanie pozwoli wcześniej zakończyć prace naziemne na pl. Wileńskim, dzięki czemu o trzy miesiące wcześniej będzie możliwe przywrócenie normalnej organizacji ruchu przez most Śląsko-Dąbrowski i pl. Wileński.

Od października ub. roku przez most Śląsko-Dąbrowski jeździ jedynie komunikacja miejska, służby i jednoślady a tramwaje jeżdżące przez plac zmieniły trasy.
 
"Nie oznacza to wcześniejszego zakończenia inwestycji jaką jest budowa centralnego odcinka II linii metra, ale budowa odbywałaby się już tylko pod ziemią" - zaznaczył Tuncer. Licząc od października 2013 r., kiedy zgodnie z harmonogramem budowa centralnego odcinka metra ma się zakończyć, normalny ruch na moście i na placu zostałby przywrócony w sierpniu 2013 r.

Dyrektor ZTM Leszek Ruta powiedział, że przez ok. miesiąc autobusy będą dowozić pasażerów zarówno od strony centrum jak i od strony Targówka tak, aby mieli do pokonania jak najkrótszy dystans, by przesiąść się i kontynuować podróż. Autobusy kursujące ciągiem ul. Radzymińskiej (m.in. linie 120, 160, 169, 512, 718, 738, 805) będą zaczynały i kończyły trasy po wschodniej stronie placu budowy, a autobusy kursujące mostem Śląsko-Dąbrowskim po zachodniej (linia 190). Ruta powiedział, że linia 527 zostanie skierowana na most Gdański i będzie kończyć kurs przy Arkadii.

Zostanie utrzymane bezpośrednie połączenie z Targówka i ciągu ul. Radzymińskiej z pl. Bankowym (Z60), jednak podróż trasą objazdową, omijającą plac budowy, według przewidywań będzie trwała znacznie dłużej niż podróż z przesiadką przy budowanej stacji metra. Zostaną uruchomione także linie zastępcze Z90 i Z12. Z większą częstotliwością będą kursowały tramwaje linii 23 i 26.

"Mamy teraz okres wakacyjny, kiedy ruch jest mniejszy. Wydaje się, że propozycja, która przyśpieszy zakończenie prac na pl. Wileńskim jest korzystna" - powiedział prezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz. Dodał, że po ponownym otwarciu pl. Wileńskiego dla autobusów, być może zmieni się także częściowo organizacja ruchu na moście Śląsko-Dąbrowskim i np. w weekendy lub poza godzinami szczytu mogłyby przez przeprawę przejeżdżać także samochody. Zaznaczył jednak, że decyzja w tej sprawie dopiero zostanie podjęta.

Centralny odcinek II linii metra, który ma mieć siedem stacji i połączy lewo- i prawobrzeżną Warszawę. Budowa tej inwestycji planowo ma się zakończyć w październiku 2013 r. Pociągi podziemnej kolejki przejadą trasą w 2014 r. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.