Stolica dobra dla biznesu

  • Przegląd prasy/Życie Warszawy
  • 23-10-2010
  • drukuj
Warszawa kusi Europę kosztami specjalistów i dostępnością biur. Zawodzi transportem. Jakość życia? Gorzej jest tylko w Moskwie.
Stolica dobra dla biznesu

Jak wynika Warszawa i Moskwa są najniżej w kategorii: Jakość Życia. Jednocześnie to główne miejsca ekspansji europejskich koncernów. W Moskwie w najbliższych latach biznes chce uruchomić 47 dużych przedsięwzięć, a w Warszawie – 30. Tuż za nami są Stambuł, Paryż i Londyn – podaje „Życie Warszawy”.

Tak wynika z zestawienia „European Cities Monitor”, jakie opracowała firma doradcza Cushman & Wakefield na podstawie ankiet wśród kadry zarządzającej 500 największych europejskich koncernów. Według rankingu Warszawa zajmuje 24. pozycję wśród 36 europejskich miast przyjaznych biznesowi.

Warszawa jest na pierwszym miejscu w rankingu pod względem kosztów zatrudnienia wykwalifikowanej kadry. Prawie tak samo tanie są Bukareszt, Lizbona i Stambuł. Zajmuje też wysoką szóstą pozycję w cenach biur w relacji ceny do jakości (wygrywa brytyjskie Leeds).

Pod względem dostępności przestrzeni biurowej nasza stolica ma mocną 12. pozycję na równi z Glasgow. Pod koniec września 2010 r. w całej Warszawie było 272 tys. mkw. niewynajętej nowoczesnej powierzchni – to 8 proc. ogólnej powierzchni.

Katastrofalna jest 35. pozycja Warszawy pod względem jakości życia. W rankingu dalej jest tylko Moskwa. Przepaść dzieli naszą stolicę od prowadzących: Berlina i Barcelony.

Pod względem jakości połączeń z innymi miastami w kraju i za granicą Warszawa spadła z 25. na 29. pozycję.

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Jaki jest związek pomiędzy tym, ze "stolica jest dobra dla biznesu" i jednocześnie "tylko Moskwa ma gorszą jakość życia"?
To proste - biznes w Warszawie, tak jak w Moskwie polega na zarabianiu kosztem mieszkańców, a nie z ich korzyścią.
Piękne motto dla wyborów samo
...rządowych.
Kiedy Warszawa dołączy do Europy?
Zapytajcie HGW albo Pana Czesia, zanim ponownie oddacie władzę z wynikiem jak wyżej.
rozwiń

Gekko, 2010-10-24 08:43:55 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE