Stolica nie może karać za brak biletu za parkowanie

Rada Warszawy nie mogła wprowadzić mandatów dla kierowców za niewyłożenie za szybę samochodu biletu z parkometru albo wyłożenie go w sposób niewłaściwy.
Stolica nie może karać za brak biletu za parkowanie

Tak orzekł we wtorek Naczelny Sąd Administracyjny, uznając, że uchwała rady Warszawy w tej części jest nieważna. Uzasadniając wyrok, sędzia Marian Wolanin wyjaśnił, że rada miasta może wprowadzić obowiązek wykładania biletu z parkometru za szybą samochodu, ale nie może wprowadzać mandatów za brak takiego wyłożenia.

Wyrok dotyczy uchwały rady Warszawy z czerwca 2008 r., która nadal obowiązuje. Pod koniec ubiegłego roku zaskarżyła ją do sądu rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz.

W skardze do sądu rzecznik podnosiła, że w świetle uchwały kierowca, który w rzeczywistości zapłacił za parkowanie, ale nie wyłożył biletu lub wyłożył go w sposób nieczytelny, musi zapłacić mandat (formalnie nazywany opłatą dodatkową).

Rada miasta broniła uchwały, twierdząc, że jej przepis nie pogarsza sytuacji kierowców, bo kierowca, który opłacił swój postój, a mimo tego dostał mandat, może wnieść reklamację. Miasto przytoczyło dane, z których wynika, że z 45 tys. reklamacji złożonych w 2010 r., aż 9 tys. zostało uwzględnionych właśnie dlatego, że kierowca przedstawił dowód uiszczenia opłaty.

Rada tłumaczyła, że uchwalony przepis ma jedynie umożliwić efektywne zorganizowanie poboru opłat. Argumentów tych nie uznał w kwietniu br. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, który stwierdził nieważność zaskarżonego przepisu uchwały.

Sąd zakwestionował sformułowanie, że niewyłożenie biletu jest „równoznaczne" z nieopłaceniem parkowania. Stwierdził, że takie brzmienie przepisu powoduje „niedopuszczalne domniemanie", według którego nieumieszczenie biletu za przednią szybą samochodu, w widocznym miejscu, jak też umieszczenie go w sposób uniemożliwiający odczyt z zewnątrz, jest równoznaczne z nieuiszczeniem opłaty parkingowej.

We wtorek podobnie orzekł Naczelny Sąd Administracyjny, do którego skargę kasacyjną złożyła Rada Warszawy. NSA utrzymał w mocy wyrok WSA, z którego wynika, że uchwała Rady Warszawy w zaskarżonej przez RPO części jest nieważna (sygn. I OSK 1674/13).

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Nikt nikogo nie powinien karać!

TEODOR, 2013-10-09 20:40:41 odpowiedz

Co za fatalny artykuł! Jak można opłatę dodatkową nazywać mandatem??? W ten sposób można powiedzieć, że autobus to samochód, tylko formalnie nazywany autobusem. Straszny poziom dziennikarstwa...

obywatel, 2013-10-09 14:53:27 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE