PARTNER PORTALU
  • BGK

Stolica Podkarpacia będzie miała najbardziej nowoczesne przystanki w kraju

  • PAP/MIW    10 lipca 2016 - 10:16
Stolica Podkarpacia będzie miała najbardziej nowoczesne przystanki w kraju

Dostosowujące się do warunków pogodowych przystanki mają pojawić się w Rzeszowie jeszcze w tym roku. (fot. : pixabay.com)

• W Rzeszowie zostaną zbudowane przystanki autobusowe, które zimą będą grzały podróżnych, a latem ich chłodziły. 
• Budowa wiat powinna rozpocząć się jeszcze w czasie wakacji. Mają być gotowe w listopadzie.
• Na razie w Rzeszowie istnieje jeden taki przystanek.
Jeszcze w tym roku w Rzeszowie zbudowane zostaną nowe przystanki, które w zimie będą ogrzewały czekających na autobus, a latem chłodziły. Według władz miasta będą to najnowocześniejsze przystanki w kraju.

W stolicy Podkarpacia jest już jeden taki przystanek, oddany do użytku w listopadzie. W podłożu, pod posadzką są specjalne maty elektryczne, które osuszają ziemię, dzięki temu w czasie mrozów i deszczu nie jest ślisko. Ogrzewane są też ławeczki, a na suficie działają specjalne lampy ogrzewające (promienniki).

Przystanek jest też wyposażony w energooszczędne oświetlenie LED, a na jego dachu zamontowane są ogniwa fotowoltaiczne produkujące prąd z energii słonecznej. W zimie ogrzewanie w przystanku włącza się automatycznie, gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej minus 2 stopni C. Natomiast w lecie lampy ogrzewające w suficie są wymieniane na klimatyzatory. W ten sposób przystanek chłodzi w czasie upałów. Koszt tego przystanku wyniósł 76 tys. zł.

Jak powiedział rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa Maciej Chłodnicki, teraz samorząd ogłosił przetarg na dwie podobne wiaty.

- Wkrótce będzie otwarcie przetargu, wówczas będziemy wiedzieć ile będą nas kosztować. Budowa wiat powinna rozpocząć się jeszcze w czasie wakacji. W zapisach przetargowych, jako termin zakończenia inwestycji, wpisany jest koniec listopada, ale chcemy, aby przyszły wykonawca zrealizował ją szybciej - dodał.

Nowe przystanki postawione będą na Placu Wolności (w kierunku mostu Lwowskiego) oraz przy al. Lisa-Kuli (w pobliżu budynku prokuratury). Obie wiaty będą mieć ponad 6 metrów długości i 1,8 szerokości, będą więc większe od przystanku, który już funkcjonuje.

Konstrukcja przystanków będzie stalowa, we wnętrzu będą znajdować się podświetlane rozkłady jazdy, podświetlona będzie też nazwa przystanku. Wiaty będą też wyposażone w czujniki zmierzchu.

Jak zaznaczył Chłodnicki, wiaty będą ogrzewane zimą w nieco inny sposób niż ta wybudowana jesienią zeszłego roku.

- W ich wnętrzach będą się znajdować podgrzewane ławki, ale nowością będą podgrzewane szyby - powiedział.

Na dachu nowych wiat zamontowane będą panele fotowoltaiczne, przystanki wyposażony będą również w automatycznie włączające się nagrzewnice. Wiaty będą też miały klimatyzację.

Ile będą kosztowały nowe przystanki okaże się po otwarciu ofert przetargowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • Panewnik, 2016-07-11 08:59:13

    Podoba mi się ten kierunek myślenia. Mogły by mieć jeszcze telewizor i kanapę. A nie prościej zrobić tak sprawną komunikację by ludzie na przystankach nie marzli zimą lub nie pocili się latem, bo autobusy podjeżdżały by co minutę i do tego punktualnie?
  • mzak, 2016-07-11 08:26:48

    Piękne zdjęcie przystanku. Szczególnie imponuje wysokością.