Stolica Podkarpacia będzie miała najbardziej nowoczesne przystanki w kraju

• W Rzeszowie zostaną zbudowane przystanki autobusowe, które zimą będą grzały podróżnych, a latem ich chłodziły. 
• Budowa wiat powinna rozpocząć się jeszcze w czasie wakacji. Mają być gotowe w listopadzie.
• Na razie w Rzeszowie istnieje jeden taki przystanek.
Stolica Podkarpacia będzie miała najbardziej nowoczesne przystanki w kraju
Dostosowujące się do warunków pogodowych przystanki mają pojawić się w Rzeszowie jeszcze w tym roku. (fot. : pixabay.com)

Jeszcze w tym roku w Rzeszowie zbudowane zostaną nowe przystanki, które w zimie będą ogrzewały czekających na autobus, a latem chłodziły. Według władz miasta będą to najnowocześniejsze przystanki w kraju.

W stolicy Podkarpacia jest już jeden taki przystanek, oddany do użytku w listopadzie. W podłożu, pod posadzką są specjalne maty elektryczne, które osuszają ziemię, dzięki temu w czasie mrozów i deszczu nie jest ślisko. Ogrzewane są też ławeczki, a na suficie działają specjalne lampy ogrzewające (promienniki).

Przystanek jest też wyposażony w energooszczędne oświetlenie LED, a na jego dachu zamontowane są ogniwa fotowoltaiczne produkujące prąd z energii słonecznej. W zimie ogrzewanie w przystanku włącza się automatycznie, gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej minus 2 stopni C. Natomiast w lecie lampy ogrzewające w suficie są wymieniane na klimatyzatory. W ten sposób przystanek chłodzi w czasie upałów. Koszt tego przystanku wyniósł 76 tys. zł.

Jak powiedział rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa Maciej Chłodnicki, teraz samorząd ogłosił przetarg na dwie podobne wiaty.

- Wkrótce będzie otwarcie przetargu, wówczas będziemy wiedzieć ile będą nas kosztować. Budowa wiat powinna rozpocząć się jeszcze w czasie wakacji. W zapisach przetargowych, jako termin zakończenia inwestycji, wpisany jest koniec listopada, ale chcemy, aby przyszły wykonawca zrealizował ją szybciej - dodał.

Nowe przystanki postawione będą na Placu Wolności (w kierunku mostu Lwowskiego) oraz przy al. Lisa-Kuli (w pobliżu budynku prokuratury). Obie wiaty będą mieć ponad 6 metrów długości i 1,8 szerokości, będą więc większe od przystanku, który już funkcjonuje.

Konstrukcja przystanków będzie stalowa, we wnętrzu będą znajdować się podświetlane rozkłady jazdy, podświetlona będzie też nazwa przystanku. Wiaty będą też wyposażone w czujniki zmierzchu.

Jak zaznaczył Chłodnicki, wiaty będą ogrzewane zimą w nieco inny sposób niż ta wybudowana jesienią zeszłego roku.

- W ich wnętrzach będą się znajdować podgrzewane ławki, ale nowością będą podgrzewane szyby - powiedział.

Na dachu nowych wiat zamontowane będą panele fotowoltaiczne, przystanki wyposażony będą również w automatycznie włączające się nagrzewnice. Wiaty będą też miały klimatyzację.

Ile będą kosztowały nowe przystanki okaże się po otwarciu ofert przetargowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Podoba mi się ten kierunek myślenia. Mogły by mieć jeszcze telewizor i kanapę. A nie prościej zrobić tak sprawną komunikację by ludzie na przystankach nie marzli zimą lub nie pocili się latem, bo autobusy podjeżdżały by co minutę i do tego punktualnie?

Panewnik, 2016-07-11 08:59:13 odpowiedz

Piękne zdjęcie przystanku. Szczególnie imponuje wysokością.

mzak, 2016-07-11 08:26:48 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE