PARTNER PORTALU
  • BGK

Stolica stoi w korkach

  • Przegląd prasy/PAP/Dziennik Gazeta Prawna    11 października 2012 - 06:42
Stolica stoi w korkach

Mieszkańcy stolicy coraz dłużej dojeżdżają do pracy. I tracą na tym po 4,3 tys. zł rocznie.
Warszawa jest jednym z najbardziej zakorkowanych miast w całej Europie – wynika z najnowszego raportu Congestion Index opracowanego przez firmę TomTom.

Na podstawie informacji zebranych z urządzeń nawigacyjnych, eksperci wyliczyli, że średni czas przejazdu samochodem przez Warszawę w II kwartale tego roku był o 45 proc. dłuższy niż warunkach całkowitej płynności ruchu (np. w środku nocy).W I kwartale różnica wynosiła 43 proc. – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

„Na pogorszenie wyniku wpływ miała zapewne budowa drugiej linii metra, co wymusiło zamknięcie kilku ważnych arterii” – tłumaczy Jan Jakiel, prezes Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji. Pod względem średniego czasu przejazdu wyprzedza nas jedynie turecki Stambuł (+57 proc.).

Ale już w kategorii „czas przejazdu w porannych godzinach szczytu” jesteśmy liderem rankingu, w którym sklasyfikowanych zostało 58 europejskich miast. Dla warszawiaków codzienne stanie w korkach oznacza straty – czasu, lecz także pieniędzy.

„Szacujemy, że dodatkowy koszt stania w korkach jednego auta to 17 zł dziennie, co po odjęciu dni wolnych daje 4,3 tys. zł rocznie” – wylicza Jan Jakiel.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.