PARTNER PORTALU
  • BGK

Stowarzyszenie Metropolia Poznań stworzyło grupę zakupową gazu ziemnego

  • PAP/JS    20 lipca 2017 - 14:20
Stowarzyszenie Metropolia Poznań stworzyło grupę zakupową gazu ziemnego
W grupie nie uczestniczy Poznań, bo stolica województwa od kilku lat sama, w podobny sposób, kupuje gaz (fot. pixabay.com)

Setki tysięcy złotych oszczędności ma w sumie przynieść gminom i instytucjom wspólne kupowanie gazu ziemnego w ramach grupy stworzonej przez Stowarzyszenie Metropolia Poznań. W czwartek (20 lipca) podpisano porozumienie w tej sprawie.
• Stowarzyszenie Metropolia Poznań powstało w 2011 roku. W jego skład wchodzą 23 podmioty samorządowe.

• W planach stowarzyszenia jest m.in. wspólne dostarczanie mieszkańcom niektórych usług medycznych.

Chęć udziału w grupie zgłosiło 12 podmiotów w tym sześć samorządów: Dopiewo, Skoki, Szamotuły, Komorniki, Kórnik i Luboń. W grupie nie uczestniczy Poznań, bo stolica województwa od kilku lat sama, w podobny sposób, kupuje gaz.

Wiceprezes Stowarzyszenia Metropolia Poznań, burmistrz Śremu Adam Lewandowski powiedział, że powołanie grupy zakupowej gazu ma na celu uzyskanie niższej ceny za paliwo.

"Dzięki temu szkoły, urzędy, ośrodki pomocy społecznej w gminach mogą liczyć na 10-20 proc. oszczędności w zakupie gazu. Rocznie oszczędności te mogą w sumie sięgać od 800 tys. do 1 mln zł" - powiedział.

Poza samorządami uczestnikami grupy zakupowej gazu ziemnego są m.in. Zakład Gospodarki Komunalnej w Szamotułach, biblioteka w Komornikach czy ośrodek kultury w Luboniu. Niebawem ogłoszony ma być przetarg, wspólne kupowanie gazu ma się rozpocząć w przyszłym roku.

Lewandowski wyjaśnił, że prace nad stworzeniem grupy zakupowej gazu ziemnego trwały ok. pół roku, zainicjowano je po wcześniejszych, dobrych doświadczeniach związanych z grupami zakupowymi.

"Mamy już w swoim doświadczeniu grupę zakupową energii elektrycznej - ona się sprawdza. Nie wszystkie gminy należące do stowarzyszenia należą też do grupy - niektórzy już wcześniej powiązali się z innymi grupami zakupowymi. Będziemy szukać kolejnych, wspólnych elementów, bo taki też jest cel stowarzyszenia - oprócz wspólnych rozwiązań edukacyjnych, transportowych chcemy też wspólnie oszczędzać pieniądze" - dodał.

W planach stowarzyszenia jest m.in. wspólne dostarczanie mieszkańcom niektórych usług medycznych.

Stowarzyszenie Metropolia Poznań powstało w 2011 roku. W jego skład wchodzą 23 podmioty samorządowe, w tym Poznań, powiat poznański, 17 gmin powiatu poznańskiego, oraz cztery gminy z powiatów ościennych. Głównym celem stowarzyszenia jest wspieranie idei samorządu terytorialnego oraz ochrona wspólnych interesów członków stowarzyszenia.

Obszar Metropolii Poznań stanowi 10 proc. powierzchni całego województwa wielkopolskiego. Zamieszkiwany jest przez ponad 1 mln mieszkańców.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.